W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino mistrzów tańca Nederlands Dans Theater i Crystal Pite

Kino mistrzów tańca Nederlands Dans Theater i Crystal Pite
Data rozpoczęcia 2014-06-09
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", Radziszewskiego 16 pok. 14
Kategoria Spektakl

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek prezentowane są spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandenkeybus (Ultima Vez).

Nederlands Dans Theater powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy’ego „zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1 – główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23-40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2 – zespół założony w 1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.

Dzięki współpracy z Pathe Live oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny z serii 4 wieczorów z Nederlands Dans Theater i wybitnymi choreografami.

Wieczór nr 3: NDT i Crystal Pite
Na program składają się 2 spektakle:

Parade / NDT 1 – 40 minut
choreografia: Crystal Pite, muzyka: Owen Belton, wideo: Wladimiro Woyno, scenografia: Jay Gower Taylor, kostiumy: Nancy Bryant

Frontier / NDT 1 – 40 minut
choreografia: Crystal Pite, muzyka: Owen Belton, wideo: Wladimiro Woyno, scenografia: Jay Gower Taylor

Crystal Pite o spektaklach: „Tematem obu części dzisiejszego wieczoru jest pojęcie „granicy” – pomiędzy tym, co wiemy a tym, o czym nie mamy pojęcia. Część druga jest spojrzeniem z zewnątrz na granicę ludzkiego uniwersum i swoistym zadziwieniem nad ciemną materią oraz niewidzialnymi siłami, które kształtują naszą galaktykę, a w konsekwencji także nas. W części pierwszej istotne jest spojrzenie od wewnątrz, skupienie się na ograniczoności naszej wiedzy dotyczącej ludzkiego umysłu.”

Wieczór nr 4: NDT i Ekman/ Eyal & Behar/ Leon & Lightfoot / Inger

Bilety: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej