W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino Re:tradycji | Ivan’s Land (Ziemia Iwana)

Kino Re:tradycji | Ivan’s Land (Ziemia Iwana)
Data rozpoczęcia 2022-08-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Opis fabuły:

Iwan Prychodko to jeden z ostatnich artystów ludowych na Ukrainie. Jest samoukiem, mieszka na wsi, a wszystko, co wychodzi spod jego pędzli, to sztuka naiwna i szczera. Sposób spojrzenia Iwana na świat jest pełen piękna i radości.  Pewnego dnia Iwan, wraz ze swoimi obrazami, zostaje zaproszony na wystawę do Arsenału Sztuki – głównego centrum wystawienniczego kraju. Czy Iwan zamieni swoją małą, wiejską chatkę na pełne przepychu życie w mieście, w którym nie brakuje towarzystwa krytyków i agentów sztuki?

Co to znaczy osiągnąć szczęście:  zdobyć  bogactwo, władzę, uznanie? Iwan, bohater tego dokumentu, mieszka na skraju małej wioski, w domu zbudowanym ponad 100 lat temu. Żyje w otoczeniu natury, a jego najlepszymi przyjaciółmi są psy, koty i kozy i nikt nie mógłby znaleźć szczęśliwszego człowieka.  Reżyser Andrij Łysecki poznał Iwana kilka lat temu, kiedy dowiedział się, że jest to ostatni mistrz niegdyś popularnej na Polesiu sztuki malarstwa ludowego. Swoje umiejętności i wiedzę nabył od ciotki, Halyny Kolenhenko, która z kolei poznała tajniki tej wiedzy od swojego dziadka Wasyla.  Niestety, dzieci Iwana nie wykazały chęci do kontynuowania jego pasji, więc na nim kończy się linia dziedziczenia tej sztuki,  a rodzinna tradycja zaginie. 

Sztuka dała Iwanowi wolność. W jego świecie cudowne rzeźby, zwierzęta i drewniane ptaki pokonują zło, obojętność i niesprawiedliwość. Niosą uniwersalną, życiową mądrość, którą Iwan gromadził przez lata. Ponadto wyrażają jego przekonanie o tym, że trzeba żyć w zgodzie z naturą i tego się trzymać. Pory roku i siły natury wyznaczają rytm życia i stanowią inspirację dla jego prac. 

Ten dokument to nie tylko opowieść o mistrzu malarstwa i zanikającej tradycji. To przede wszystkim opowieść o szczęśliwym i dobrze przystosowanym człowieku żyjącym we własnym, harmonijnym wszechświecie. Jest to osoba, która nie posiada wiele w świecie materialnym – wartości tak charakterystycznej dla naszych czasów – ale w zamian stworzyła swój własny zakątek, który wyeksponowała poprzez własne prace. 

Przykład rodzi wiele pytań, wystawiając na próbę sposób życia współczesnych społeczeństw przemysłowych oraz kwestionując ich zasady i wartości. 

Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu podczas Docudays UA – Międzynarodowego Festiwalu Praw Człowieka.

 

„Ziemia Iwana” 

Czas trwania: 85 min.

reż.: Andrij Łysecki

 

Informacje praktyczne:

Kiedy: 21 sierpnia, godz. 18.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

Język: film w języku ukraińskim z polskimi napisami

Wstęp wolny

 

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej