W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino Re:tradycji / Spotkanie | Ukraina – czy pożegnanie z tradycją? Pokaz dokumentacji filmowej z badań terenowych w Ukrainie

Kino Re:tradycji / Spotkanie | Ukraina – czy pożegnanie z tradycją? Pokaz dokumentacji filmowej z badań terenowych w Ukrainie
Data rozpoczęcia 2022-08-20
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Ukraina – czy pożegnanie z tradycją? Pokaz dokumentacji filmowej z badań terenowych w Ukrainie.

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim oraz na prezentację jego filmów.

Wojna – ten dramat powoduje odsunięcie na plan dalszy innych spraw. Także naszych wieloletnich podróży po Ukrainie. Zostaliśmy z nimi w pół słowa. Filmowaliśmy od 2003 roku na północy – od granicy z Polską aż za Kijów. Ale zaniosło nas też na ukraińskie Roztocze. Potem za Dniepr, na Połtawszczyznę. Marzyliśmy o kolejnej wyprawie w Karpaty. W ostatniej chwili udało się nam spotkać tak tajemnicze obrzędy jak Kust czy Rusałki.

Na tradycyjną,ukraińską wieś, pełną pradawnych obyczajów i wierzeń i Świętych Drzew zwaliła się nowoczesna, mordercza wojna. Jak poradzą sobie z apokaliptyczną wojną kobiety – strażniczki tradycji? Czy jest możliwe, już po wojnie, odrodzenie prastarych pieśni i obrzędów? Na te pytania będę się starał odpowiedzieć na spotkaniu, podczas którego zaprezentuję także filmy z badań terenowych.

Andrzej Bieńkowski, 2022

Informacje praktyczne:

Kiedy: 20 sierpnia, godz. 18.00–20.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

Tłumaczenie na Polski Język Migowy: Jolanta Gromada

Wstęp wolny

 

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej