W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym „45 lat”

Kino w Teatrze Starym „45 lat”
Data rozpoczęcia 2016-03-07
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka, Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

„45 lat” (45 Years)
Wielka Brytania 2015 / 110'
film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami
scenariusz i reżyseria: Andrew Haigh
wg opowiadania Davida Constantine’a
zdjęcia: Lol Crawley
występują: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Dolly Wells, Geraldine James, Richard Cunningham, David Sibley

Subtelna opowieść o ludzkich uczuciach, która porwała publiczność ubiegłorocznego Berlinale. Kate i Geoff za kilka dni mają świętować 45-lecie swojego niezwykle udanego małżeństwa. Przygotowania do uroczystości zakłóca niespodziewana wiadomość: po kilkudziesięciu latach na alpejskim lodowcu odnaleziono ciało ówczesnej narzeczonej Geoffa, która zginęła w wypadku. Odległa przeszłość nagle ożywa, a relacja bohaterów zaczyna się jawić w nowych, zaskakujących barwach. Koncertowe role gwiazd brytyjskiego kina w znakomitym kinie psychologicznym. Głęboki, pełen empatii, zabawny i poruszający film.
Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym

Film "45 lat" prezentuje nowe spojrzenie na relacje, starość, przebaczenie i zazdrość, z unikalnym wglądem scenarzysty / reżysera w te relacje. Możemy w nim podziwiać dwie wspaniałe role największych gwiazd brytyjskiego kina, Charlotte Rampling i Toma Courtenay'a. Scenariusz Andrew Haig'a jest adaptacją opowiadania Davida Constantine'a "W innym kraju". W sferze miłości romantycznej jej długowieczność bywa chwalona jako osiągnięcie samo w sobie. O związkach, które przetrwały przez wiele dziesięcioleci, krążą zarówno śmieszne opowieści, jak i czułe komentarze o tym jak słodka, jak urocza, jak inspirująca jest miłość trwająca tak długo. Ale czy rzeczywiście szczęśliwsze są pary z długim stażem, czy te, które rozstają się szybciej? A może powodem ich długowieczności jest to, że głębiej ukrywają własne problemy? Jak udało im się uniknąć emocjonalnych min, które czasem niespodziewanie wybuchają w nawet najsilniejszych związkach? Czy intymność, która była pielęgnowana latami, może nagle pęknąć, czy raczej powolnie zanika? W filmie "45 Years" starsza para nie jest jeszcze nieudolna i przez to jest na swój sposób urocza. Kate i Geoff Mercer wciąż pozostają sprawni intelektualnie i - mimo wszczepionego ostatnio Geoffowi bypassu serca - aktywni fizycznie. Zawarli małżeństwo w bardzo młodym wieku, w latach 60, ale spotykali się już dużo wcześniej niż wiele par z ich pokolenia. Pokolenie to miało awersję do podejmowania zobowiązań. Ich związek wydaje się solidny. Ale film Haigh'a ukazuje klatka po klatce, z niezwykłą ostrością, jak wrażliwe staje się ich małżeństwo, kiedy ból przeszłości oraz zwykła ludzka zazdrość dochodzą do głosu. Jeśli w poprzednim filmie Haigh'a, "Weekend", wysoko ocenionym w 2001 roku, przedstawiono ledwie rozpoczęte relacje, które rozkwitają lub nie w ciągu dwóch dni, to tutaj ta funkcja ma odmienną taktykę narracji. Jednak obawy co do "45 lat" są bardzo podobne do tych, jakie towarzyszyły “Weekendowi”.