W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym: "Baryton"

Kino w Teatrze Starym: "Baryton"
Data rozpoczęcia 2014-11-24
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Film

"Baryton"
Polska 1984 / 95' / od 15 lat
reżyseria: Janusz Zaorski
scenariusz: Feliks Falk
wyk.: Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Fronczewski, Artur Netz, Janusz Bylczyński, Marcin Troński, Małgorzata Pieczyńska, Zofia Saretok, Jan Englert, Aleksander Bardini, Joanna Duchnowska, Kalina Jędrusik, Andrzej Zaorski

Przed seansem pokaz filmu krótkometrażowego.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z gośćmi - transmisja on-line na stronie video.teatrstary.eu

Prowadzenie: Magdalena Sendecka
Gość: Janusz Zaorski

Bilety: normalne 10 PLN, ulgowe 8 PLN

Janusz Zaorski i Feliks Falk to czołowi reprezentanci Kina Moralnego Niepokoju. Tymczasem w roku premiery filmu – 1985 – wydawało się, że „Baryton” nie ma z tym nurtem nic wspólnego. To kino gatunkowe, pozbawione ambicji politycznych czy społecznych, będące czystą – choć nie bezrefleksyjną – rozrywką. Zaskakujące zwroty wartko toczącej się akcji, perfekcyjnie mylone tropy i błyskotliwe dialogi tej komedii – czy może raczej tragikomedii sensacyjnej, wciągają widza bez reszty. Ale czy przypadkiem w opowieści o dekadenckich latach 30. XX wieku nie zapisał się ironiczny, pozbawiony złudzeń obraz ówczesnej rzeczywistości PRL-u tuż po stanie wojennym? Tak czy inaczej, warto ten film oglądać, choćby dla wspaniałych kreacji aktorów, ze Zbigniewem Zapasiewiczem i Małgorzatą Pieczyńską na czele.

Nagrody:
- Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdańsk 1985: Nagroda Główna Jury, nagroda za scenariusz, nagroda za zdjęcia (Witold Adamek)

Janusz Zaorski - reżyser filmowy i aktor. Ukończył reżyserię na PWSFTiT w Łodzi. Jego pełnometrażowym debiutem było "Uciec jak najbliżej" (1971). W 1987 został wybrany na przewodniczącego Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1988 kierownik artystyczny Zespołu Filmowego "Dom". W latach 1987-89 członek Komitetu Kinematografii. W latach 1991-93 pełnił funkcję Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji, w latach 1994-95 był przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest synem Tadeusza Zaorskiego, w latach 60. wiceministra kultury i sztuki, szefa polskiej kinematografii. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. otrzymał Złotego Lamparta na MFF w Locarno za film "Jezioro Bodeńskie" oraz Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Matkę Królów".