W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym: "Matka Królów"

Kino w Teatrze Starym: "Matka Królów"
Data rozpoczęcia 2014-10-06
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Film

„Matka Królów”
Polska 1982 (premiera 03.1987) / 127' / od 15 lat
film z angielskimi napisami
film zrekonstruowany cyfrowo w ramach Projektu KinoRP
reżyseria: Janusz Zaorski
scenariusz: Janusz Zaorski wg powieści Kazimierza Brandysa
wyk.: Magda Teresa Wójcik, Zbigniew Zapasiewicz, Franciszek Pieczka, Bogusław Linda, Michał Juszczakiewicz, Adam Ferency, Krzysztof Zaleski, Henryk Bista, Tadeusz Huk, Jerzy Trela, Jerzy Stuhr, Joanna Szczepkowska, Andrzej Zaorski

Przed seansem pokaz filmu krótkometrażowego.

Bilety: normalne 10 PLN, ulgowe 8 PLN

Najwybitniejsze dzieło Janusza Zaorskiego zostało zrealizowane dzięki karnawałowi Solidarności. Z pomysłem ekranizacji mało znanej (głównie ze względów cenzuralnych) powieści Kazimierza Brandysa reżyser nosił się bowiem już od wczesnych lat 70. Jednak tragiczna historia Łucji Król i jej czterech synów, którzy dostają się w tryby historii, i mimo lewicowego rodowodu zostają zmiażdżeni przez system stalinowski, nie mogła przecież ujrzeć światła dziennego.
Realizację dokończono w niemal konspiracyjnych warunkach w stanie wojennym, a na premierę film musiał czekać do kolejnej odwilży. Przejmującą, doskonale zagraną opowieść o ludzkim losie doceniono na kilkunastu światowych i krajowych festiwalach. Jury Berlinale podkreślało mistrzostwo języka wizualnego, jaki znaleźli twórcy dla oddania tragizmu epoki. Niemałą w tym zasługę mają czarno-białe zdjęcia Edwarda Kłosińskiego i Witolda Adamka.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej