W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym. "Rysa"

Kino w Teatrze Starym. "Rysa"
Data rozpoczęcia 2013-02-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

 
 
Polska 2008 / 83’ / od 12 lat
Reżyseria i scenariusz: Michał Rosa
Występują: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krzysztof Stroiński , Teresa Marczewska, Ewa Telega, Mirosława Marcheluk, Jerzy Schejbal, Stanisław Radwan, Kinga Preis

Prowadzenie: Magdalena Sendecka, gość: Michał Rosa

Obawiam się, że zanika u nas poczucie odpowiedzialności za własne czyny, nasze większe i drobniejsze zdrady, nielojalności. Mówimy: wszystko jest ludzkie, wszystko jest normalne, mylimy przestępcę z ofiarą. A przecież, wydawałoby się, jeszcze niedawno ludzie mieli poczucie grzechu albo przynajmniej dyskomfortu moralno-psychicznego. Dziś wartościowanie czynów uważa się za coś nieprzyzwoitego. Mówi się, że człowiek nie ma prawa oceniać postępowania drugiego człowieka. W tej sytuacji nie widzę innego wyjścia, jak zostać twórcą mieszczańskim. Wiem, że to strasznie brzmi, ale spokojnie - to, co nazywam kinem mieszczańskim, odwołuje się do wartości i zasad etycznych, uznaje je za coś rzeczywistego – mówił Michał Rosa w jednym z wywiadów po premierze „Rysy”.

Ale paradoksalnie, Rosa również nie ocenia. Nadaje jedynie znaczenie przywoływanym przez siebie wartościom, pokazując, jaki wpływ mają na życie bohaterów. Oglądamy dwoje ludzi wrzuconych w sytuację, która ich przerasta. Zgodne małżeństwo stopniowo oddala się od siebie, wskutek podejrzenia o współpracę mężczyzny z SB. Mimo słabości dowodów, żona postanawia przeprowadzić śledztwo na własną rękę, coraz bardziej pogrążając się w obsesji…
Magdalena Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagrody:
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2008: nagroda za scenariusz (Michał Rosa), wyróżnienie aktorskie (Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krzysztof Stroiński)
Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego Cottbus 2008: Nagroda za wkład artystyczny
Złota Taśma 2009 przyznawana przez Koło Piśmiennictwa SFP dla najlepszego filmu polskiego
Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2009: najlepsza główna rola kobieca (Jadwiga Jankowska-Cieślak), najlepsza główna rola męska (Krzysztof Stroiński); nominacje: scenografia i kostiumy (Jagna Janicka), montaż (Krzysztof Szpetmański)

Bilety: normalne: 10 PLN, ulgowe: 8 PLN