W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym "Saint Omer"

Kino w Teatrze Starym "Saint Omer"
Data rozpoczęcia 2024-02-19
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału normalny 15 zł, ulgowy 12 zł
Kategoria Film

SAINT OMER
("Saint Omer")

Reżyseria: Alice Diop 
Scenariusz: Amrita David, Alice Diop, Zoé Galeron, Marie N'Diaye 
Zdjęcia: Claire Mathon 
Francja 2022
122 minuty

Ten film ma dwie bohaterki: pochodzącą z Senegalu Coly, byłą studentkę filozofii, która zabiła swoją kilkunastomiesięczną córeczkę, zostawiając ją na plaży na pewną śmierć, i Ramę, pisarkę, wykładowczynię uniwersytecką, która przyjeżdża do nadmorskiego Saint Omer, żeby obserwować proces tej pierwszej. Wraz z nią – ale i z zabójczynią – próbujemy zrozumieć czyn, którego się dopuściła.
Rama to alter ego reżyserki, francuskiej dokumentalistki o senegalskich korzeniach, która zrobiła film na granicy dokumentu i fikcji, opierając się na faktach. W opowieści, która wywraca na nice reguły gatunkowe dramatu sądowego, na sali rozpraw nie pada ani jedno słowo, które nie zostało wypowiedziane na prawdziwym procesie. Jednak ta historia współczesnej Medei (w jednej z sekwencji Rama ogląda adaptację Piera Paola Pasoliniego) ma wymiar uniwersalny. W kolejnych scenach odsłania hipokryzję i nieuświadomiony rasizm, których doświadcza Coly także na sali sądowej, dotyka problemów wykluczenia społecznego i materialnego. Ale przede wszystkim przybliża się do dramatu bohaterki, która nie rozumie własnego czynu. A co, jeśli na nadmorskiej plaży Coly chciała zostawić niechcianą, nieakceptowaną, wrażliwą część siebie, uwikłaną w sieć niemożliwych do zrealizowania oczekiwań własnej rodziny i społeczeństwa?

 

Zaprasza Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym w Lublinie

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej