W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym. "Wymyk"

Kino w Teatrze Starym. "Wymyk"
Data rozpoczęcia 2012-10-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

Polska 2011 / 83’ / od 15 lat
film z angielskimi napisami
reżyseria: Greg Zglinski
scenariusz: Greg Zglinski, Janusz Margański
wyk. Robert Więckiewicz, Gabriela Muskała, Łukasz Simlat, Marian Dziędziel

Prowadzenie: Magdalena Sendecka
Gość: Janusz Margański, Robert Więckiewicz

W historii rywalizacji dwóch braci, w której zazdrość prowadzi do tragedii, łatwo dostrzec biblijne konotacje. Jednak tam, gdzie opowieść o Kainie i Ablu się kończy, w filmie – dopiero się zaczyna. Siłą filmu Zglinskiego jest precyzyjna reżyseria, subtelność środków i wybitne aktorstwo, z jedną z najlepszych kreacji w karierze Roberta Więckiewicza. Magdalena Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

„Zawsze staram się pokazać ludzi na ekranie jako postacie złożone, niejednoznaczne. Interesują mnie ich postawy wobec sytuacji ekstremalnych. Bo czasem zdarza się, że kiedy nieoczekiwanie sytuacja ich zaskakuje, reagują wbrew deklarowanym poglądom i przyzwyczajeniom.

Wówczas bezwiednie odsłaniają głęboko przedtem skrywaną cząstkę swojej natury. Nie chcą jej uznać, wypierają się jej. Przyparci do muru, wiją się i bronią w tragikomicznych grymasach, aż w końcu, zmuszeni przez otoczenie, zdejmują maski, które noszą na co dzień, dzięki czemu ocalają coś, co okazuje się dla nich najważniejsze – miłość. O tym właśnie opowiada ten film” Greg Zglinski

Janusz Margański – tłumacz, literaturoznawca i pisarz. Swoje teksty publikował m.in. w "Pamiętniku Literackim", "Literaturze na Świecie", "Tygodniku Powszechnym". Przetłumaczył kilkadziesiąt książek z zakresu filozofii, teorii literatury i filmu oraz literatury pięknej. Jest autorem kilku adaptacji scenicznych. Dla teatru także tłumaczy oraz przygotowuje eseje do programów. Współredaguje wydanie krytyczne Dzieł Witolda Gombrowicza. Jest autorem m.in. „Geografii pragnień. Opowieści o Gombrowiczu”. Scenariusz „Wymyku” napisał z Gregiem Zglinskim.

Robert Więckiewicz - aktor teatralny i filmowy, absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, następnie w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Zasłynął z roli Tytusa w spektaklu „Testosteron” w reżyserii Agnieszki Glińskiej w warszawskim Teatrze Montownia. Nagrodzony m.in. Orłem w kategorii - najlepsza główna rola męska, za role w filmach „Wszystko będzie dobrze” (2008), „Różyczka” (2011) i „W ciemności” (2012).

Bilety: normalne: 10 zł, ulgowe: 8 zł