W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym. "Zmruż oczy"

Kino w Teatrze Starym. "Zmruż oczy"
Data rozpoczęcia 2013-04-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

Polska 2003 / 86’ / od 12 lat
film z angielskimi napisami
reżyseria i scenariusz: Andrzej Jakimowski
wyk. Zbigniew Zamachowski, Małgorzata Foremniak , Andrzej Chyra, Andrzej Mastalerz, Aleksandra Prószyńska, Jerzy Rogalski

Bilety: Normalne: 10 PLN, ulgowe: 8 PLN

Olśniewający (również dosłownie, dzięki prześwietlonym słońcem zdjęciom Bajerskiego i Śmietanki) debiut Andrzeja Jakimowskiego to nowy głos w polskim kinie, głos, którego tembr – jak się okazało – nie zmienia się przez lata. Jakimowski robi filmy rzadko, strzegąc swej niezależności. Jego „kino osobne” nie ucieka od rzeczywistości, ale wychodząc od obserwacji wnosi się na poziom subtelnej metafory, przypowieści.
W „Zmruż oczy” Mała, zbuntowana dziesięciolatka, ucieka z domu do Jaśka, swojego byłego korepetytora, aktualnie stróża w opuszczonym pegeerze który zgadza się udzielić jej azylu, żądając w zamian przestrzegania jasnych zasad. Zanim dziewczynka wróci do rodziców, wszystkie zamieszane w opowieść postaci dostaną szansę spojrzenia na siebie przez zmrużone powieki – z nowego punktu widzenia.Jasiek, z pozoru nieudacznik, naprawdę jest tricksterem: za pomocą prostych pytań zaprasza innych do samopoznania i zmiany. To w gruncie rzeczy alter ego reżysera: obaj z podobną czułością i uwagą traktują innych.
Magdalena Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Po projekcji odbędzie się spotkanie z gośćmi - transmisja on-line na stronie Teatru Starego.
Prowadzenie: Magdalena Sendecka, gość: Zbigniew Zamachowski