W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kiosk z zinami / Maciej Pałka / Kiosk lubelski / Kiosk ze sztuką

Kiosk z zinami / Maciej Pałka / Kiosk lubelski / Kiosk ze sztuką
Data rozpoczęcia 2015-11-01
Data zakończenia 2015-11-30
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” ul. Judyma 2a, Lublin
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

W ramach Kiosku lubelskiego w listopadzie będziemy gościć Macieja Pałkę, muzyka, ilustratora, twórcę gier komputerowych i powieści graficznych oraz animatora kultury komiksowej. Maciej w Kiosku zaprezentuje wystawę zinów i zachęci mieszkańców Węglina do tworzenia komiksów.

Zin (autorska publikacja wydana własnym sumptem za pomocą ogólnie dostępnych środków technicznych takich jak xero, wydruk komputerowy) jest wyrazem filozofii „zrób to sam”. Kserowane samizdaty w dobie powszechnego dostępu do internetu i taniego druku są w mniejszym stopniu ucieleśnieniem wolności wypowiedzi niż jeszcze kilkanaście lat temu, ale nadal są świadomym wyborem artystycznej ekspresji. Dawniej zin był koniecznością i często jedyną możliwością dotarcia do odbiorcy, obecnie stał się produktem celowo niszowym, a wręcz ekskluzywnym (co jest paradoksem zważywszy na formę poligraficzną).

Wystawa zinów komiksowych jest zabiegiem powrotu do pierwotnej funkcji kiosku jako stoiska z prasą. Tym razem nie z wydaniami masowymi lecz limitowanymi, nie z edycją regularną lecz akcydensową, nie z towarem popularnym lecz z ulotnym uchwyceniem artystycznego gestu. Kiosk zmieni się w czytelnię półprofesjonalnych i amatorskich mikrowydawnictw stanowiąc przygotowanie do późniejszych warsztatów z mieszkańcami.

Maciej Pałka – rocznik ’80. Artysta wizualny, ilustrator, twórca gier komputerowych i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Ma na koncie kilkanaście pełnometrażowych albumów komiksowych i ponad setkę publikacji. Brał udział w międzynarodowych projektach komiksowych: „Citystories” (Ukraina) i „W sąsiednich kadrach” (Czechy) oraz wystawach komiksu polskiego (między innymi: Tokio, Budapeszt, Moskwa, Tel Aviv, Ateny). Prowadzi pracownię komiksu w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. W ramach pracowni wydaje serię komiksów historycznych „Lublin w powieści graficznej” oraz prowadzi warsztaty z młodzieżą szkolną poświęcone tematyce wolnego słowa i niezależnego ruchu wydawniczego w okresie PRL-u.

Kiosk lubelski - Od września do grudnia Kiosk ze sztuką stanie się miejscem współuczestnictwa i współdziałania lubelskich artystów i mieszkańców Węglina, którzy wspólnie będą odkrywać dzielnicę, dzięki technikom i metodom pracy, jakie zaoferują im nowi goście Kiosku. Kiosk stanie się warsztatem pracy artystów lubelskich i swoistym laboratorium społeczno-kulturalnym, gdzie artysta staje się słuchaczem, badaczem dzielnicy i jej mieszkańców, a mieszkańcy Węglina stają się inspiratorami do nowych działań artystycznych i kreatorami otaczającej ich rzeczywistości. Kuratorka – Agata Will.