W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Klub Fanów Dobrych Filmów 90

Klub Fanów Dobrych Filmów 90
Data rozpoczęcia 2024-02-22
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice"
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.

Dziewięćdziesiątą propozycją w ramach cyklu będzie historia amerykańskiego naukowca Juliusa Roberta Oppenheimera i jego roli w stworzeniu bomby atomowej.
Komisję Energii Atomowej czeka podjęcie decyzji o przedłużeniu uprawnień doktorowi Oppenheimerowi (w tej roli Cillian Murphy). W związku z czym poddany zostaje on przesłuchaniu, które rozpoczyna od swojego oświadczenia. Wraca w nim wspomnieniami do początków kariery, kiedy dręczony wizjami ukrytego wszechświata, emocjonalnie niedojrzały postanawia porzucić toksyczne laboratorium w Cambridge, gdzie czuje się stłamszony i studiować fizykę kwantową w Niemczech. Zdobywa tam doktorat i na swoim wykładzie spotyka pewnego nowojorskiego Żyda – także naukowca – Rabiego (David Krumholtz), który sugeruje mu poznanie jego idola Heisenberga (Matthias Schweighöfer), a ten z kolei zachęca do rozszerzenia badań w Ameryce. Z tęsknoty za domem Robert powraca do kraju i przyjmuje posadę w Caltech (Kalifornijski Instytut Techniczny) i koledżu Berkeley, gdzie po sąsiedzku otwiera szkołę teorii kwantowej. Tam planuje przetestować swoje teorie...

W czasie II Wojny Światowej Julius Robert Oppenheimer był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej „Manhattan”. Poza działalnością związaną z bronią atomową miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki, między innymi w badaniach nad czarnymi dziurami oraz promieniowaniem kosmicznym. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent John F. Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.

Rok produkcji: 2023 | Czas trwania: 3 godz. 1 min. | Preferowany wiek widzów: 18+