W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kobiety w fotografiach Artura Pastora | wystawa w Zaułku Hartwigów

Kobiety w fotografiach Artura Pastora | wystawa w Zaułku Hartwigów
Data rozpoczęcia 2021-08-01
Data zakończenia 2021-08-31
Miejsce Zaułek Hartwigów w Lublinie
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Fotografie Artura Pastora zagoszczą w lubelskim Zaułku Hartwigów. Przez cały sierpień będzie można podziwiać część jego zbiorów, który przedstawia Portugalki w różnych rolach społecznych.

Artur Pastor urodził się w 1922 roku w Alter-do-Chão, zmarł w 1999 roku w Lizbonie. Jego pierwszym spotkaniem z fotografią była dokumentacja zdjęciowa wykonana na potrzeby pracy dyplomowej w Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Évorze. Tak narodziła się jego wielka miłość do fotografii.

W 1953 roku Pastor rozpoczął pracę w Głównym Inspektoracie Rolnictwa w Lizbonie, gdzie założył Archiwum Fotograficzne. Przez lata był odpowiedzialny za organizację ponad 10.000 zdjęć, składających się na Bibliotekę Fotografii Inspektoratu. Równolegle współpracował z innymi organizacjami związanymi z rolnictwem i rybołóstwem, będąc autorem wielu projektów redakcyjnych, m.in. publikacji „A Fotografia e Agricultura”.

W ramach swojej działalności zawodowej Artur Pastor wykonywał dokumentację fotograficzną różnych obiektów Głównego Inspektoratu Rolnictwa, oficjalnych wizyt i spotkań roboczych. Dokumentacja ta stanowi część jego bardzo zróżnicowanej kolekcji fotograficznej, której znaczna część skupia się na portretowaniu życia codziennego Portugalczyków, zwyczajów i strojów, dziedzictwa portugalskich miast i wsi. Artur Pastor brał udział w wielu wystawach, konkursach oraz krajowych i międzynarodowych salonach fotograficznych.

W 2001 roku Urząd Miasta Lizbona zakupił od rodziny Artura Pastora posiadłość, w której znajdowało się około 210.000 różnorodnych materiałów fotograficznych. Obszerny dorobek fotograficzny Pastora (tworzony od lat 40. XX wieku do roku jego śmierci) został zdigitalizowany i przygotowany do pokazania szerszej publiczności, zarówno w formie internetowej bazy danych, jak i na kilku wystawach. Aktualnie spuścizna fotograficzna Artura Pastora stanowi część Archiwum Miejskiego w Lizbonie (Arquivo Municipal de Lisboa).

Wystawa „Kobiety w fotografiach Artura Pastora” została przygotowana przez Warsztaty Kultury w Lublinie we współpracy z Urzędem Miasta Lizbona – Archiwum Miejskim w Lizbonie.

Opracowanie wystawy: Urząd Miasta Lizbona – Archiwum Miejskie w Lizbonie
Kierownik oddziału: Helena Neves
Koordynacja Archiwum Fotograficznego: Isabel Corda
Koordynacja Archiwum Wideo: Fernando Carrilho
Współpraca partnerska: Luís Pica
Koordynacja wystaw: Sofia Castro
Opis archiwów: Maria José Silva i Vítor Gens
Digitalizacja i kontrola jakości: Cláudia Damas
Czytelnia: Estela Casanovas