W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kolekcja alternatywna - wernisaż

Kolekcja alternatywna - wernisaż
Data rozpoczęcia 2009-05-29
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Biała, ul. Peowiaków 12
Kategoria Wernisaż

Kolekcja alternatywna

Magda Bicz, Tomasz Bielak, Katarzyna Cichoń/Michał Stachyra, Eliza Galey, Jan Gryka, Paulina Kara/Tomasz Żbik, Jarosław Koziara, Robert Kuśmirowski, Anna Nawrot, Pawilon Stabilnej Formy , Kamil Stańczak, Mariusz Tarkawian



Kolekcja alternatywna to czwarta wystawa, zorganizowana przez Galerię Białą, w opuszczonych przez Akademię Medyczną pomieszczeniach Centrum Kultury w Lublinie. W związku z planowanym remontem całego budynku, jest to ostatnia ekspozycja w tym miejscu.
Pierwsza wystawa pn. Nova biała odbyła się w 2005 roku, następna Transgresja wyobraźni w 2007 a Remont generalny w 2008. Były to wielkie, jak na warunki lubelskie, prezentacje sztuki aktualnej i poszukującej, odnoszące się do kontekstu miejsca, jego historii oraz poruszające wątki ze sfery społecznej, kulturowej, politycznej.

Wystawy z 2005 i 2007 roku były manifestacjami sztuki lubelskiej, szczególnie artystów najmłodszego pokolenia, zaś w wystawie Remont generalny wzięli udział artyści między innymi z Poznania, Torunia, Warszawy, Łodzi, Gdańska.

W Kolekcji alternatywnej ponownie biorą udział artyści związani z Lublinem: Tomasz Bielak, Magda Bicz, Katarzyna Cichoń/Michał Stachyra, Eliza Galey, Paulina Kara/Tomasz Żbik, Jarosław Koziara, Robert Kuśmiro-wski, Pawilon Stabilnej Formy - Cezary Klimaszewski/ Tomasz Kozak/Tomasz Malec, Kamil Stańczak, Mariusz Tarkawian oraz niżej podpisani.
Wystawa ma charakter wyłącznie realizacyjny. Powstaną prace in situ, jak fresk Mariusza Tarkawiana zapoczątkowany dwa lata temu, który teraz został znacznie rozszerzony. Na wirydarzu widać ślady pracy Leona Tarasewicza z Remontu generalnego.

Propozycje artystów traktujemy jako potencjalną kolekcję aktualnej sztuki. Jest to koncepcja, odnosząca się do istniejących zbiorów sztuki, zarówno lubelskich jak i ogólnopolskich, które w istocie rzeczy są namiastką tych funkcjonujących na świecie.

Przyglądając się lubelskim kolekcjom galerii BWA, Zamku i Zachęty postrzegamy tę wystawę jako alternatywę wobec istniejącego status quo.
Wystawie towarzyszy przewodnik z tekstem Piotra Pękali.

Anna Nawrot i Jan Gryka

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej