W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koło moho prosa zołotaja rosa – pieśni nadbużańskiego Polesia

Koło moho prosa zołotaja rosa – pieśni nadbużańskiego Polesia
Data rozpoczęcia 2021-06-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Patio Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Swańki, pieśni weselne, chrzcinne, liryczne i przyśpiewki zalotne – to repertuar koncertu, którego inspiracją stały się nagrania tradycyjnych pieśni Polesia sprzed 60 lat.

Koncert jest podsumowaniem okresu prowadzonych przez Agnieszkę Szokaluk badań i rekonstrukcji pieśni nadbużańskiego Polesia, znanych jedynie z archiwalnych nagrań śpiewu kilku kobiet z okolic Włodawy, urodzonych pod koniec XIX wieku.

Wykonane niemal 60 lat temu nagrania utrwaliły ślady zupełnie zapomnianej kultury muzycznej polsko-ukraińskiego pogranicza z początków ubiegłego stulecia oraz sylwetki kilku wybitnych śpiewaczek. Najbardziej wyrazistą postacią była Maria Kałużna z Orchówka, której pieśni – po polsku i w lokalnej gwarze ukraińskiej – stały się zaczątkiem tego przedsięwzięcia.

Projekt jest próbą odtworzenia lokalnego stylu i brzmienia grupowego śpiewu na podstawie skromnych źródeł archiwalnych – solowych wykonań – oraz doświadczeń uczestniczek grupy w praktyce śpiewu z sąsiednich terenów: ukraińskiego Polesia, Podlasia i Lubelskiego. Jest także próbą przywrócenia tych pieśni do życia w miejscu ich pochodzenia.

Zaśpiewają: Agnieszka Szokaluk, Ewa Grochowska, Julita Charytoniuk, Katarzyna Tucholska

Materiał archiwalny stanowią nagrania z zasobów Archiwum „Pracownia Etnolingwistyczna” UMCS w Lublinie.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność pojawienia się w miejscu koncertu.
Dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa uczestników podczas koncertu będą obowiązywać aktualne obostrzenia pandemiczne.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej