W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Adam Bałdych & Helge Lien Trio oraz Tore Brunborg "Brothers"

Koncert: Adam Bałdych & Helge Lien Trio oraz Tore Brunborg "Brothers"
Data rozpoczęcia 2017-10-11
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I - 60 zł, II - 50 zł, III - 30 zł, stojące – 15 zł
Kategoria Koncert

zespół w składzie:
Adam Bałdych - skrzypce
Helge Lien - fortepian
Frode Berg - kontrabas
Per Oddvar Johansen - perkusja
Tore Brunborg - saksofon

„Odkryłem ciszę jako lekarstwo (…) mogłem sięgnąć w głąb siebie, wsłuchując się w swój naturalny głos”. Ten naturalny głos, który Adam Bałdych nadaje swoim skrzypcom oraz wielka wrażliwość sprawiają, że tworzy zupełnie nową jakość, przełamując bariery pomiędzy jazzem i muzyką klasyczną. Siła jego kompozycji tkwi nie tylko w jego wirtuozerii, ale przede wszystkim w emocjach, które są obecne w każdym dźwięku.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Muzykę na płycie „Brothers” tworzy dziewięć utworów – osiem nowych, autorskich kompozycji Adama Bałdycha oraz cover Leonarda Cohena „Hallelujah”, które tworzą spójną, pełną całość. Utwory utrzymane są w europejskim idiomie muzyki improwizowanej, na granicy muzyki jazzowej, poważnej oraz elementów indie rocka /alternative, które nadają muzyce Bałdycha specyficznej „chropowatości i buntowniczej aury”. Dodatkowy głos wprowadza znakomity norweski saksofonista Tore Brunborg (znany ze współpracy z Manu Katche czy Tordem Gustavsenem), który w połączeniu ze skrzypcami tworzy nietuzinkowy kolaż. 

 

Chciałbym, aby moja muzyka była wpisana w czasy, w których żyjemy. Oddawała ich smak i wibracje. Niepokoje i tęsknoty. Chciałbym, aby niosła przesłanie pełne miłości i piękna. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy poczuć się braćmi i siostrami, ponownie otwierając się na siebie i próbując wzajemnie zrozumieć. 
Razem z Helge, Frode i Per Oddvarem przemierzyliśmy tysiące kilometrów, stając się dla siebie nie tylko muzycznymi partnerami, ale również braćmi. Dopiero pełne zaufanie i zrozumienie prowadzi do muzycznej jedności, która daje możliwość bezkompromisowych muzycznych podróży i podejmowania ryzyka, które odkrywa nieznane. Nasza nowa muzyka jest bardziej brudna oraz dzika od poprzedniej płyty. Balansuje na granicy krzyku i ciszy; jak dzisiejszy świat, gdzie radość i cierpienie współistnieją tuż obok siebie. 
Do współpracy przy albumie „Brothers” postanowiliśmy zaprosić legendę norweskiego saksofonu – Tore Brunborga, którego głęboki ton wprowadza nową przestrzeń dla naszej muzyki.

Jesteśmy braćmi! 
Adam Bałdych