W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Andruchowycz i Karbido "Absynt"

Koncert: Andruchowycz i Karbido "Absynt"
Data rozpoczęcia 2012-10-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spotkanie

Improwizowane, na ogół mocno yassowe utwory grupy tworzą niezwykłą, pełną nerwowego pulsu ilustrację dla interpretacji pisarza. Gdy trzeba, kapitalnie podkreślają klimat utworów, ale Karbido i bez tekstu potrafi zahipnotyzować dźwiękiem.

Album "Absynt" to trzecia część muzycznej i poetyckiej trylogii, której twórcami i wykonawcami są wrocławska grupa Karbido i ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz. Poprzednimi jej częściami były płyty "Samogon" (polska edycja – 2006, ukraińska – 2008) i "Cynamon" (odpowiednio: 2009 i 2010 rok).

Podstawą albumu jest książka Jurija Andruchowycza "Perwersja". Osią powieści jest tajemnicza historia poety i podróżnika Stanisława Perfeckiego, który w marcu 1993 roku pojawia się w Wenecji, a po jakimś czasie znika bez śladu z „widocznej powierzchni świata".

Powieść jest mieszanką stylistyk (intymne wyznania, realizm magiczny, thriller, powieść gotycka, satyra, groteska), będąc jednym z reprezentatywnych przykładów estetyki postmodernistycznej w jej wschodnio-europejskich przejawach.

Koncert „Absynt” jest swoistą rekonstrukcją ścieżki dźwiękowej nigdy nieukończonego filmu na podstawie "Perwersji".

Wszystko, czym dyspo- nują muzycy z Karbido, to szczątki, epizody, urywki, aluzje, pojedyncze fragmenty utworów, suity, melodeklamacje, monologi i dialogi, skrawki melodii zapomnianych oper i kantat.

Sama nazwa służy jako metafora. Odnosi się do ulubionego napoju wszystkich dekadentów, który przewija się przez "teksty Perfeckiego", niesie wieści z Polinowej Krainy (jak nazywana była Ukraina po katas- trofie w Czarnobylu; „czarnobyl” to inna nazwa piołunu) i świadectwa jej bolesnego braku (gra słów, w której angielskie słowo "absinthe" współgra ze słowem "absent" – nieobecność) w nowoczesnej Europie.

Wieloletnia i niezwykle owocna współpraca artystów z Polski i Ukrainy, ukoronowana trzecim, multidyscyplinarnym programem i trasą koncertową jest aktywnym zaprzeczeniem tej nieobecności.

Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III - 40 zł