W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Carmen Souzy
Data rozpoczęcia 2015-11-11
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału I - 80 zł, II - 60 zł, III - 40 zł, stojące – 15 zł
Kategoria Występ

Koncert promujący najnowszy album Carmen Souzy „Epistola" (2014).Wyjątkowa wokalistka, śpiewająca w ojczystym kreolskim dialekcie. Jej muzyka ma zwodniczą prostotę, unikalną mieszankę wpływów z jej Zielonego Przylądka, jazzu i soulu. Energetyczna, zmysłowa i charyzmatyczna Carmen tworzy nową jakość pod hasłem „World Jazz”. 

Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze StarymCarmen Souza to olśniewająca talentem wokalistka jazzowa o korzeniach sięgających odległego archipelagu Wysp Zielonego Przylądka, obdarzona zmysłową, przydymioną barwą głosu. Urodzona w Lizbonie, dorastała pośród mieszanki kabowerdeńskiej odmiany kreolskiego, którym mówili jej rodzice, i języka portugalskiego. W młodości śpiewała w chórze gospel i od zawsze uważała możliwość wyrażanie swojej duchowości poprzez muzykę za wielki przywilej. W kształtowaniu jej osobistego stylu największą rolę odegrali muzycy tacy jak Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Nina Simone, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Keith Jarret, Bill Evans, Miles Davis, czy Theo Pascal.To właśnie Theo Pascal, jeden z najlepszych portugalskich basistów, zachwycony jej talentem i osobowością, odkrył przed nią świat współczesnych dźwięków, takich jak jazz czy soul, które od tego czasu na stałe wzbogaciły jej muzyczny rozwój.Jej debiutancka płyta Ess ê nha Cabo Verde (2005) momentalnie umieściła ją na szczycie młodych talentów Zielonego Przylądka, obok takich gwiazd jak Lura, Sara Tavares, Mayra Andrade and Maria Alice. Druga płytaVerdade (2008) potwierdziła tą pozycję, zdobywając jej nowych fanów wśród dziennikarzy muzycznych i słuchaczy na całym świecie. W 2010 roku Carmen Souza wydała trzeci album Protegid, na którym udało się jej idealnie połączyć wyrafinowaną elegancję, kreolską tradycję Zielonego Przylądka oraz współczesne brzmienie jazzu i muzyki latynoskiej. Jej niski zmysłowy głos i specyficzny sposób śpiewania przywoływały na myśl piosenki Niny Simone i Billie Holliday. Album Protegid umocnił jej pozycję na scenie muzyki określanej mianem World Music, ale też wyznaczył jej własne miejsce, odrębne od innych artystek z tego regionu.Płyta otrzymała fantastyczne recenzje, nazwano ją „punktem zwrotnym, który sprawi, że zarazem zbliżysz się, jak i zrewidujesz wszystko, co do tej pory myślałeś i za co kochałeś brzmienie Wysp Zielonego Przylądka” (World Music Central).Od 2005 roku Carmen Souza i Theo Pascal intensywnie koncertują w Europie, Ameryce i Afryce, w tym na ukochanych Wyspach Zielonego Przylądku, gdzie przywitano ją jak wielką gwiazdę. Jej koncert na Monterey Jazz Festival był po raz pierwszy w historii tego festiwalu transmitowany przez telewizję.Po śmierci w 2011 Cesarii Evory, najsłynniejszej diwy z Zielonego Przylądka, to właśnie Carmen Souza upatrywana jest jako największa nadzieja muzyki z tego zakątka świata.Koncert Carmen Souzy w Teatrze Starym będzie promował jej najnowszy album Epistola (2014). Tej jesieni artystka po raz pierwszy odwiedzi Polskę, oprócz Lublina wystąpi w Poznaniu na Festiwalu Era Jazzu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej