W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert "Chango Spasiuk Quartet" - inauguracja festiwalu

Koncert "Chango Spasiuk Quartet" - inauguracja festiwalu
Data rozpoczęcia 2009-03-09
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Kawiarnia Artystyczna "Hades", ul. Peowiaków 12
Kategoria Koncert

Chamame - Gaucho Walzer

Chango Spasiuk to jeden z najważniejszych przedstawicieli nowej argentyńskiej muzyki folkowej. Podstawą jego twórczości jest chamamé, tradycyjna muzyka jego ojczyzny, północno-argentyńskiego regionu Misiones.

Chamamé istnieje już od ponad 200 lat. Jest to dzika, zmienna i archaiczna forma tradycyjnej muzyki, produkt wielonarodowej i wielorasowej mieszanki jaką stanowią rdzennych mieszkańcy Guaraní i potomkowie afrykańskich niewolników, Niemcy, Szwajcarzy, Polacy, Rosjanie i Ukraińcy, którzy przywędrowali tu w XIX i XX wieku. Ich melodie i tańce wymieszały się z harmonijnymi melodiami Indian i z afrykańskim taktem na sześć ósmych. „Komponujemy chamamé tak jakby to był rytm brazylijski – radośnie, tanecznie i jednocześnie z nutą nadającą się do bardziej intymnych momentów życia.“
Częścią tej nieporównywalnej mieszanki kulturowych odrębności byli i są także ukraińscy przodkowie Chango Spasiuka. Udało mu się przekształcić chamamé – do tej pory znany tylko znawcom ludowy styl argentyński – w wysoko rozwiniętą formę sztuki.

Dzieciństwo i młodość Chango Spasiuk spędził w muzycznie stymulującej atmosferze warsztatu stolarskiego swojego grającego na skrzypcach ojca Lucasa i swojego śpiewającego wujka Marcosa.
Z dziełami Chango nierozłącznie powiązane są wspomnienia o uroczystościach i ludowych polkach, w których bierze udział cała rodzina i które są tak typowe dla prowincji Misiones.
Dlatego właśnie ludowy chamamé ujawnia największą interpretacyjną i kreacyjną wirtuozerię Spasiuka. Dzięki temu uznaje się go za bezpośredniego następcę takich znanych mistrzów stylu chamamé jak Cocomarola, Abitbol, Montiel, Martínez Riera i innych. Z doskonałą otwartością i zupełnie bez lęku przed dotknięciem Chango Spasiuk kreuje bogatą mieszankę współczesnych i tradycyjnych brzmień, w której odnajdziemy takie regionalne style i rytmy jak schotis, polki, ranchera i rasguidos dobles.
„Mistrz chamamé“ komponował muzykę filmową, grał z kolegami z obszarów rocka, jazzu, folku i klasyki a swoje utwory aranżował nawet dla jednej z najważniejszych orkiestr kameralnych Argentyny – gra zarówno z tradycyjnie zakorzenionymi jak i z najbardziej awangardowymi przedstawicielami najróżniejszych scen muzycznych.
Chango ma już za sobą ponad 20-letnią karierę. Zaczynał na lokalnych festiwalach tanecznych i po swoim występie na największym festiwalu folkowym w Argentynie zaczął swoje tourne po całym kraju.

Skład zespołu:
Chango Spasiuk: akordeon
Sebastian Villalba: gitara, śpiew
Victor Renaudeau: skrzypce
Benjamin Villalba: gitara, inst. perkusyjne

Koncert zorganizowany przy współpracy Ambasady Argentyny w Polsce, Fundacji Argentyńskiej i Fiesta Music

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej