W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Chłopcy kontra Basia

Koncert: Chłopcy kontra Basia
Data rozpoczęcia 2013-11-27
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Zespół wystąpi w składzie:
Barbara Derlak - śpiew, klarnet, basklarnet, drumla
Marcin Nenko – kontrabas
Tomasz Waldowski - perkusja, futujara

Niezwykle intrygujący zespół, który zanim wydał debiutancką płytę został okrzyknięty odkryciem roku. Połączenie jazzu, soulu i muzyki ludowej zaowocowało niezwykłym efektem, zwłaszcza, że w składzie muzycznym nie ma harmonicznego instrumentu (fortepian, gitara), a pojawia się np. drumla. Teksty powstają w oparciu o archiwa etnografów, dzięki czemu oddają stylistykę prawdziwej polskiej ludowej przyśpiewki czy gawędy. Inspiracje ludowe, które też w naturalny sposób są w warstwie melodycznej (oberkowa fraza, melodyjność ballady) są poddane liftingowi przez współczesne, jazzujące aranże. Bardzo przyjemny muzyczny eksperyment, udany. Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Chłopcy Kontra Basia to nietypowy projekt, który łączy muzykę ludową z jazzem i soulem. Liderką zespołu jest Barbara Derlak, która pisze teksty, śpiewa, a także gra na klarnecie i na drumli. Oprócz niej na scenie pojawią się także kontrabasista Marcin Nenko i perkusista Tomasz Waldowski.
Zespół za punkt wyjścia obiera sobie polski folklor, który następnie aranżuje po swojemu. Ponieważ w składzie nie ma instrumentu harmonicznego, takiego jak gitara czy fortepian, efektem tej pracy są utwory na pograniczu jazzu i tworzonej współcześnie muzyki ludowej.

Chłopcy Kontra Basia są laureatami Mikołajków Folkowych 2011 oraz plebiscytu wydawnictwa World Music Network na najlepszy utwór w nurcie world music – „Battle of Bands”. Obecnie grupa pracuje nad debiutem fonograficznym.

Bilety: I - 30 zł, II - 20 zł, III - 10 zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej