W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert debiutowy Zespołu Tańca Ludowego UMCS

Koncert debiutowy Zespołu Tańca Ludowego UMCS
Data rozpoczęcia 2016-03-06
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Organizator Zespoł Tańca Ludowego UMCS, ACK UMCS "Chatka Żaka"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Zespół Tańca Ludowego UMCS zaprasza na specjalny koncert debiutowy, który odbędzie się w niedzielę - 6 marca o godzinie 11.00 w ACK UMCS "Chatka Żaka".

Na koncercie zaprezentują się grupy młodsze - taneczne, wokalna i muzyczna. Dla wielu tancerzy i solistek, którzy rozpoczęli naukę w październiku 2015 r., będzie to pierwszy publiczny występ. W programie piosenki i przyśpiewki ludowe, tańce narodowe, tj. mazur historyczny z okresu Księstwa Warszawskiego oraz tańce regionalne lubelskie, kaszubskie czy biłgorajskie.

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 r.
Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS, założonym przez dyrektora seniora, kierownika artystycznego i choreografa Stanisława Leszczyńskiego. Obecnie dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest Lech Leszczyński. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół posiada ponad 20 godzin repertuaru obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. Obecnie Zespół liczy około 150 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 8000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Na swoim koncie może odnotować 310 wojaży za granicę do 56 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 6000 koncertów.

Zespół 4-krotnie występował przed Papieżem-Polakiem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001).W zeszłym roku ZTL występował ponad 80 razy na terenie całego kraju, m.in. we Wrocławiu, Biłgoraju czy Kazimierzu Dolnym. Ponadto brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym i Europejskiej Karawanie Tańca w Agrigento na Sycylii i w Budapeszcie na Węgrzech oraz dwukrotnie koncertował dla Rodaków na Ukrainie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej