W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert "Diabolus in musica"
Data rozpoczęcia 2015-01-27
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12
Kategoria Spotkania

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na koncert "Diabolus in musica" z cyklu VI edycji Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną.


Zorganizowane grupy proszone są o rezerwację pod nr tel 81 466 62 02

Istnieje w muzyce takie współbrzmienie dwóch dźwięków, które od średniowiecza nosi nazwę Tritonus. Powstaje on ze złożenia trzech całych tonów, czyli interwałów zgodnie i miło dla ucha brzmiących, stąd ma wszelkie znamiona do muzycznej reprezentacji Trójcy Świętej. Ale niestety, brzmi paskudnie, przynajmniej według średniowiecznej i późniejszej słuchowej miary i dlatego przylgnęło doń określenie J. J. Fuxa z 1725 r. – diabolus in musica.
Jak brzmi diabolus? Jak wielu (a wielu!) kompozytorów korzystało z tego diabelskiego brzmienia i po co? Dlaczego interwał ten wzbudzał takie kontrowersje? Czy i w jakiej postaci dotrwał do naszych czasów ? Odpowiedzi na te pytania będą fascynującą podrożą po historii muzyki kilku stuleci.

Przygotowanie i prowadzenie koncertu Iwona Agnieszka Siedlaczek, prof. Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.
Wstęp wolny.