W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Ensemble E
Data rozpoczęcia 2022-05-14
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
Udział Płatny
Koszt udziału 50-80 zł
Kategoria Koncert

Ensemble E: 

  • Daniel FORMO (NOR) – organy, fortepian
  • Susana SANTOS SILVA (POR) – trąbka
  • Arne FORSÉN (SWE) – fortepian, klawikord
  • Helga MYHR (NOR) – skrzypce hardingfele
  • Sylwia ŚWIĄTKOWSKA (PL) – suka biłgorajska
  • Maniucha BIKONT (PL) – wokal, tuba
  • Mats GUSTAFSSON (SWE) – saksofony, prowadzenie zespołu

Program:

  • Mats GUSTAFSSON – PLUGS EXTENDED (2000/2018/2022) version 13.
  • Mats GUSTAFSSON – EE OPUS ONE (2022) / prawykonanie

Mats Gustafsson to zjawiskowy specjalista od improwizowanych scenariuszy muzycznych. Mistrz stwarzania dużych muzycznych form w kontakcie z żywym dźwiękiem w czasie realnym. Buduje w procesie warsztatowym wraz z zespołem muzycznym utwór zderzający instrumenty z różnych sfer gatunkowych, w tym konkretnym przypadku tradycyjne norweskie skrzypce hardingfele i sukę biłgorajską. Kawał żywego muzycznego przebiegu ewokujący kolory i mnóstwo energii. Będzie to również debiutancka prezentacja kolektywu ENSEMBLE E – nowego zespołu międzynarodowych artystów i muzyków, działających na polu współczesnej muzyki eksperymentalnej, noise’u, muzyki improwizowanej, współczesnego folku, free jazzu i innych eksperymentalnych dziedzin i tradycji muzycznych.

Ensemble E  to międzynarodowy zespół artystów i muzyków, działających na polu współczesnej muzyki eksperymentalnej, noise’u, muzyki improwizowanej, współczesnego folku, free jazzu i innych eksperymentalnych dziedzin i tradycji muzycznych. Muzycy działają pod kierownictwem Matsa Gustafssona i prowadzą pogłębione badania nad tradycyjnymi i alternatywnymi sposobami ekspresji muzyki ludowej Skandynawii i Polski oraz nad tym, jak poprzez umieszczanie tych tradycji w zupełnie nowych sytuacjach może powstać nowa muzyka.  Lubelski koncert Ensemble E to debiut zespołu, a kompozycja Gustafssona pt. Opus ONE będzie miała swoją światową premierę. W utworze tym, poza tradycyjnym jazzowym instrumentarium, wykorzystane zostaną instrumenty tradycyjne Polski (suka biłgorajska) oraz Norwegii (skrzypce hardingfele). Sam Mats Gustafsson to zjawiskowy spec od improwizowanych scenariuszy muzycznych, mistrz stwarzania dużych muzycznych form w kontakcie z żywym dźwiękiem w czasie realnym. Kawał żywego muzycznego przebiegu ewokujący kolory i mnóstwo energii.

Projekt In Between Norway & Poland / Culture realizowany jest ze środków z Mechanizmu Finansowego EOG na l. 2014-2021 (Program „Kultura”, Działanie 2. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”).

Partner projektu: Fundacja Avant Art

Wydarzenie jest częścią 14. Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY