W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Galowy z okazji 92. rocznicy Odzyskania Niepodległości

Koncert Galowy z okazji 92. rocznicy Odzyskania Niepodległości
Data rozpoczęcia 2010-11-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

W tym roku obchodzimy 92. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Listopadowe święto skłania do przypomnienia tego, co najcenniejsze i najpiękniejsze w dorobku narodu. Kieruje nasze myśli ku wartościom, jakimi są patriotyzm i miłość do Ojczyzny, licznie opisywanych w wierszach, listach, poematach, pieśniach i wielu innych utworach literackich i muzycznych.

Z potrzeby zwrócenia szczególnej uwagi na tradycje narodowe i historię zrodziła się inicjatywa zorganizowania wydarzenia kulturalnego, które byłoby skierowane do mieszkańców miasta nie tylko jako odbiorców, ale przede wszystkim jako jego uczestników. Pomysłodawcami i inicjatorami przedsięwzięcia byli Radni Rady Miasta Lublin: Piotr Kowalczyk, Mariusz Banach, Piotr Gawryszczak, Marek Jakubowski, Krzysztof Podkański i Marek Wójtowicz. Dzięki ich determinacji w 2009 r. po raz pierwszy został przeprowadzony Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej „Ojczyzno moja najmilsza”. Honorowym Patronatem objął Konkurs Ś.P. Ryszard Kaczorowski Ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie i Honorowy Obywatel Miasta Lublin.
Pierwsza edycja Konkursu spotkała sie z dużym zainteresowaniem Lublinian i mamy nadzieję, że na trwałe wpisze się w lubelskie obchody rocznicy odzyskania niepodległości.
Dzięki uprzejmości Pani Karoliny Kaczorowskiej, Konkursowi nadane zostało imię Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie - osoby stawiającej na pierwszym miejscu sprawy Ojczyzny, nauczyciela patriotyzmu, który jako instruktor harcerski krzewił wśród młodego pokolenia na obczyźnie przywiązanie do Polski.

Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej „Ojczyzno moja najmilsza” składa się z dwóch części: Turnieju Poezji i Prozy, w którym zmagają się najlepsi lubelscy recytatorzy oraz Turnieju Pieśni, którego uczestnikami są soliści, zespoły wokalne i chóry. W tym roku do Konkursu przystąpiło prawie 100 wykonawców z blisko 40 placówek oświatowych i kulturalnych.
Tegoroczna edycja wzbogacona jest o warsztaty recytatorskie i wokalne dla uczestników konkursu, które odbywały się w dniach 21, 22, 26 i 27 października 2010 r. Przesłuchania konkursowe trwają od 3 do 4 listopada br.
9 listopada w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie o godzinie 17.00 odbędzie się Koncert Galowy, podczas którego obok Laureatów Konkursu wystąpią zaproszeni goście: Chóry Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska”, Borys Somerschaf oraz Scholares Minores pro Musica Antiqua. Zostanie odczytany werdykt Jury Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej, a także nastąpi wręczenie Nagród Laureatom. Nagrody wręczy Prezydent Miasta Lublin Adam Wasilewski, Przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Kowalczyk oraz Pani Karolina Kaczorowska, która zaszczyci Koncert swoją obecnością.

Organizatorami Konkursu są Miasto Lublin, Dział Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury oraz Dom Kultury LSM.