W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Genocyd
Data rozpoczęcia 2014-11-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15
Kategoria Koncert

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Ewa Vesin – sopran
Wojciech Rodek – dyrygent

Program:
P. Pietruszewski – Canticum Lugubre prawykonanie utworu skomponowanego na zamówienie Filharmonii Lubelskiej
M. Weinberg – XXI Symfonia op. 152 Kadisz
H. M. Górecki – III Symfonia Symfonia pieśni żałosnych op. 36

W Europie Zachodniej Mieczysław Weinberg uchodzi obecnie za twórcę wręcz „modnego”, w Polsce niewielu o nim słyszało. Urodził się w rodzinie żydowskiej w Warszawie. W wieku dwunastu lat później rozpoczął studia pianistyczne w warszawskim konserwatorium. We wrześniu 1939 roku, po inwazji wojsk niemieckich, przedostał się do Mińska Białoruskiego (cała rodzina pozostawiona w Warszawie zginęła
w obozie w Trawnikach), następnie do Taszkientu. W końcu, na zaproszenie Dymitra Szostakowicza osiadł w Moskwie. Weinberg pozostawił dzieła genialne. Skomponował siedem oper, dwadzieścia sześć symfonii, koncerty, muzykę chóralną, kameralną i filmową (w tym do filmu Lecą żurawie). Jedną ostatnich jego kompozycji jest pochodząca z 1991 roku XXI Symfonia Kadisz – tragiczny fresk poświęcony pamięci Żydów, którzy zginęli w warszawskim getcie.
Symfonia pieśni żałosnych H. M. Góreckiego, najbardziej przejmująca i tragiczna, datowana jest  na rok 1976.  Bezpośrednim impulsem do jej powstania stała się inskrypcja wyryta przez Helenę Błażusiakówną na ścianie katowni gestapo „Palace” w Zakopanem. Prosta melodia głosu solowego, aura modalności
i ekstremalnie spowolnione tempo nadały kompozycji głęboko duchowy charakter doskonale korespondujący z wybranymi przez Góreckiego tekstami.
Koncert rozpocznie się prawykonaniem utworu Pawła Pietruszewskiego Canticum lugubre zamówionego przez Filharmonię Lubelską. W komentarzu do utworu autor pisze: „Canticum lugubre oznacza „Pieśń żałobną”. Charakter muzyki związany jest bezpośrednio ze stanem emocjonalnym, jaki rodzi się we mnie podczas przemyśleń dotyczących obozu KL Lublin (zw. Majdankiem) i wydarzeń II wojny światowej. Świadomość tragizmu tamtego miejsca i czasu wywołuje tylko i wyłącznie nastrój żałoby „wyśpiewywanej” bez słów. Jedyną inspiracją do napisania utworu 70 lat po wyzwoleniu KL Lublin była potrzeba upamiętnienia jego ofiar poprzez muzykę”.


Bilety w cenie: 30, 25, 20 zł