W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert kameralny: Czas mazurka

Koncert kameralny: Czas mazurka
Data rozpoczęcia 2014-11-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Koncert

„Z domowych śpiewników Stanisława Moniuszki” 195. rocznica urodzin kompozytora

Mariola Zagojska - sopran
Dorota Szostak-Gąska - sopran
Jakub Gąska – tenor
Natalia Kozub - skrzypce
Agnieszka Schulz-Brzyska – fortepian
Jerzy Turowicz – prowadzenie koncertu

Program:
Najsłynniejsze pieśni i arie operowe S. Moniuszki, m.in.: Trzech budrysów, Prząśniczka, Pieśń wieczorna, Znasz-li ten kraj, Wilia, Stary kapral, Pieśń wojenna, Złota rybka, Polna różyczka, Dumka, O matko moja, Dziad i Baba oraz arie z oper Straszny Dwór i Halka

Stanisław Moniuszko, uznany za ,,Ojca opery polskiej”, był naszym najwybitniejszym twórcą pieśni. Już sama ich liczba jest imponująca; Zdzisław Jachimecki określił ją na 267, według innych źródeł liczba pieśni przekroczyła 300. Większość została zebrana i wydana w postaci Śpiewników domowych, z których 6 opublikowano za życia kompozytora, a po śmierci – 6 następnych, zawierających pieśni wydane wcześniej osobno. Pieśni nie miały treści jawnie patriotycznych, ale oczywisty był ich charakter narodowy, a więc polski, co nie mogło spotkać się z przychylnością cenzury carskiej. Istotnie, wydanie kolejnych zeszytów Śpiewników często związane było z długim oczekiwaniem. Moniuszko komponował pieśni przede wszystkim do tekstów współczesnych sobie poetów polskich – głównie Adama Mickiewicza, a także Aleksandra Chodźki, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława Syrokomli (czyli Ludwika Kondratowicza), Jana Czeczota, Teofila Lenartowicza, Józefa Korzeniowskiego, sporadycznie jedynie sięgał po wiersze poetów francuskich, niemieckich i angielskich. Ponadto zgodnie ze swoim credo artystycznym Moniuszko nawiązywał w pieśniach do polskiego folkloru, wprowadzając charakterystyczne zwroty melodyczne oraz rytmikę tańców: mazura, krakowiaka i poloneza.

Bilety w cenie: 20, 15 zł