W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Kameralny: Szkic do portretu Tekli Bądarzewskiej

Koncert Kameralny: Szkic do portretu Tekli Bądarzewskiej
Data rozpoczęcia 2011-08-28
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Koncert

Tomasz Kamieniak - fortepian
Dorota Hałasa - słowo

Program:
T. Bądarzewska - "La priere d'une vierge", Poldowski - "Caledonian market",
J. Wieniawski - Polonez As-dur op. 21, - Etiuda koncertowa A-dur op.36,
Verdi/Liszt - Parafraza z opery "Ernani"


Koncert poświęcony twórczości Tekli Bądarzewskiej (ok. 1829-1861), kompozytorki, która zyskała sobie niegdyś sławę co najmniej równą tej, jaka jest udziałem naprawdę wielkich twórców - Bacha, Mozarta, czy Chopina. A wszystko za sprawą skomponowanej w 1851 r. fortepianowej miniatury "Modlitwa dziewicy". Jest to utwór, o którym niewielu współczesnych może cokolwiek powiedzieć, tymczasem naszym przodkom "Modlitwa dziewicy" podobała się bardziej niż utwory Chopina, Liszta, Mendelssohna, Schumana.

Z dzisiejszej perspektywy "Modlitwa dziewicy" to po prostu jeden z wielu przykładów tzw. muzyki salonowej - niewyszukanej pod względem melodyczno-harmonicznym, sentymentalnej, a jednocześnie dającej wykonawcy możliwość efektownego zaprezentowania swych pianistycznych umiejętności. Kariera tego utworu była obiektywnym fenomenem. "Modlitwa dziewicy" (znana na świecie pod francuskim tytułem "La priere d'une vierge") w swej oryginalnej wersji na fortepian na dwie ręce została wydana przez 114 wydawców we Francji, Niemczech, Anglii, Włoszech, Rosji, Ameryce i Australii. 19 razy wydano ją w opracowaniu na cztery ręce, a w Paryżu ukazało się także opracowanie na osiem rąk. "Modlitwę dziewicy" opracowywano też na inne instrumenty i zespoły instrumentalne: na cytrę, fisharmonię, skrzypce solo i skrzypce z fortepianem, a także na skrzypce z orkiestrą - by wymienić tylko niektóre.

Tekla Bądarzewska umiejętnie łączyła działalność kompozytorską (w sumie ułożyła 35 miniatur) z wychowywaniem pięciorga dzieci. Zmarła przedwcześnie po dziewięciu latach małżeństwa z Janem Baranowskim. Jej grobowiec przedstawiający młodą kobietę z rulonem nut zatytułowanych po francusku "La priere d'une vierge" znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W 2007 w Japonii nagrano pierwszy w historii album z kompozycjami Tekli Bądarzewskiej "Spełniona modlitwa dziewicy". Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany Bądarzewska na cześć Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej.

Słowo wstępne wygłosi Dorota Hałasa, lublinianka mieszkająca na stałe w Japonii. W latach 1990-1995 pracowała w dziale reklamy jednej z największych japońskich sieci domów towarowych. Od 1995 roku pracuje jako dziennikarz, współpracowała m.in. z PAP-em i "Rzeczpospolitą", obecnie głownie z Polskim Radiem. Jest autorką książki "Życie codziennie w Tokio" (2004) oraz współautorką zrealizowanego przez Radio Lublin reportażu radiowego "Modlitwa zapomnianej" poświęconego Tekli Bądarzewskiej. Premiera reportażu miała miejsce w styczniu 2008 w Radiu Lublin. We wrześniu 2009 reportaż został nagrodzony nagrodą Prix Italia na Międzynarodowym Konkursie Telewizji, Radia i Internetu w Turynie. Dorota Hałasa jest zamężna (mąż jest japońskim dziennikarzem), ma dwoje dzieci.

Koncert pod patronatem Marszałka Tomasza Pękalskiego.


Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej