W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert Kwartetu Europa
Data rozpoczęcia 2009-09-04
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Zamek Lubelski - Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9
Kategoria Koncert

200. rocznica śmierci Józefa Haydna
100. rocznica urodzin Grażyny Bacewicz

KWARTET EUROPA:
VICTOR MANUEL PARRA VIEJO – I skrzypce
ANNA RADOMSKA-GARDYJAS – II skrzypce (Polska/Hiszpania)
CRISTIAN IFRIM – altówka (Rumunia/Hiszpania)
HERWIG CORYN – wiolonczela (Belgia)
TERESA KSIĘSKA-FALGER – słowo o muzyce

Program:
J. Haydn – Kwartet op. 76 nr 2
G. Bacewicz – Kwartet nr 4
F. Remacha – Cuarteto pára cuerda
J. Turina – Oración de torero


Bilety:
normalny - 25,- zł


Rok 2009 jest rokiem dwóch wielkich rocznic. W tym roku mija 200 lat od śmierci Józefa Haydn, najstarszego z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Joseph Haydn był nie tylko jednym z głównych przedstawicieli klasycyzmu w muzyce, ale także jednym z tych, którzy zdefiniowali główne formy muzyczne tej epoki. Szczególnie interesujące są jego dzieła z lat 1760-1770, tworzone w stylu Sturm und Drang (niem. burza i napór), który był awangardowym kierunkiem w ramach kultury klasycystycznej, będąc jednocześnie zapowiedzią romantyzmu. W muzyce Haydna objawiło się to stosowaniem niecodziennych akordów, zastosowaniem rzadkich tonacji molowych oraz nieoczekiwanych zmian nastroju.
Drugą wielką rocznicą jest stulecie urodzin Grażyny Bacewicz, jednej z najwybitniejszych w historii kobiet-kompozytorek, a zarazem artystki zaliczanej do grona najważniejszych postaci polskiej kultury XX stulecia. Jest to tym bardziej warte podkreślenia, że polskość była jej wyborem – Bacewiczówna pochodziła z polsko-litewskiej rodziny, której część wybrała litewskie obywatelstwo.
Grażyna Bacewicz była zarówno wybitną skrzypaczką, utalentowaną pianistką, jak i znakomitą, niezwykle płodną, kompozytorką. Skala i rozmiar talentu artystki były imponujące. Jej bogaty ilościowo dorobek kompozytorski to głównie muzyka instrumentalna. Jej styl, generalnie określany jako neoklasyczny, w rzeczywistości był zjawiskiem o wiele bardziej złożonym i ewolucyjnym. W swoich dziełach kompozytorka przeszła długą drogę od wczesnej stylistyki pozostającej pod wpływem twórczości Szymanowskiego, poprzez adaptację francuskiego neoklasycyzmu i własny dojrzały „neoklasyczny” styl, aż po późne eksperymenty z nowoczesnymi technikami kompozytorskimi – m.in. aleatoryzmem, dodekafonią i sonoryzmem. Rola Grażyny Bacewicz w kulturze polskiej sprawiła, że rok 2009 został ogłoszony jej rokiem.

Źródło: www.filharmonia.lublin.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej