W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Koncert Laureatów IX Miejskiego Konkursu Recytatorskiego

Data rozpoczęcia 2017-11-29
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Sala Czarna Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna
Udział Bezpłatny
Kategoria Konkurs

Specyfiką tego konkursu jest wyłanianie i przypominanie pisarzy związanych z Lublinem i Lubelszczyzną. W ubiegłych latach promowaliśmy między innymi twórczość Wincentego Pola, Józefa Łobodowskiego, Anny Kamieńskiej, Julii Hartwig, Franciszki Arnsztajnowej i wielu innych.

W zawiązku z obchodami siedemsetlecia Lublina tegoroczny repertuar obejmował utwory wszystkich pisarzy związanych z Lublinem. Pragnęliśmy w ten sposób pogłębić wiedzę młodzieży szkolnej w tym zakresie. Wybór tekstów był duży, począwszy od doby staropolskiej - wiek XV - Biernat z Lublina, poprzez XVI - Mikołaj Rej, Sebastian Klonowic, Jan Kochanowski, aż do wieku XXI. Profesor Tadeusz Kłak nazwał Lublin Miastem Poetów, co wskazywałoby, że istnieje jakiś duch miejsca potęgujący wrażliwość w sposób szczególny, który każe się wypowiadać twórcom właśnie w tej formie.

Uczestnicy Koncertu Laureatów zostali wyłonieni w dwóch etapach eliminacji, którym towarzyszyły warsztaty prowadzone przez znane w środowisku recytatorskim osoby: Marię Perkowską, Witolda Dąbrowskiego i Jarosława Zonia. Interpretacje uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i uczniów szkół średnich oceniać będzie profesjonalne Jury: Dorota Lesiak, Witold Kopeć i Mieczysław Wojtas. Oprócz nagród i wyróżnień regulaminowych zostanie również wyłoniony w głosowaniu laureat Nagrody Publiczności. Zostaną także przyznane wyróżnienia dla instruktorów.

Partnerem przedsięwzięcia jest Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”, z którego wystąpi Teatr Panopticum ze spektaklem Terapia, według scenariusza i reżyserii Mieczysława Wojtasa, z muzyką napisaną i wykonywaną na żywo przez Piotra Tesarowicza. Spektakl zrealizowany w formie teatralnej humoreski, dotyka najbardziej ludzkiego i zarazem absurdalnego problemu jakim jest natura śmierci – opowiedziany z dużym dystansem do podjętego tematu. Zabawna historia widziana jest z perspektywy grupy pacjentów zakładu psychiatrycznego, a motyw śmierci pojawia się jako satyryczno – groteskowy flirt z nieoczekiwanym Przybyszem. Zaskakujące, śmieszne, irracjonalne sytuacje przeradzają się powoli w refleksyjną zadumę i powrót teatralnych bohaterów do normalności jako rezultat „nietypowej terapii”. Scenariusz spektaklu oparty został o utwór Kamrona Klitgaarda Cheating Death, wykorzystano także fragmenty średniowiecznego utworu Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, tekst Agnieszki Osieckiej Dance Macabre oraz teksty własne.

Koncert Laureatów poprowadzi Beata Wijatkowska z Działu Promocji i Marketingu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego.  
Fundatorem nagród i wyróżnień jest Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dodatkowo nagrodę ufundował Teatr Muzyczny. Sponsorem Konkursu jest Lawendowy Dworek.

 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne