W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert legendy polskiego blues-rocka – KASA CHORYCH

Koncert legendy polskiego blues-rocka – KASA CHORYCH
Data rozpoczęcia 2014-05-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Koncert

Kasa Chorych to prawdziwa legenda polskiego blues-rocka. Zespół należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyką przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów powodując, że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Do dnia dzisiejszego muzycy z zespołu utrzymują się w czołówce, pomimo tego, że konkurencja w postaci młodych wykonawców jest bardzo silna. Zespół został założony w 1975 roku przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności Kasy Chorych okazał się rok 1978. Udział w najważniejszych polskich festiwalach rockowych, pierwsze nagrody i wyróżnienia oraz wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność. W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia. W 1980 wydany zostaje debiutancki singiel z utworami „Blues chorego” i „Szalona Baśka”, który to, dostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy’ego Watersa, a dystansując „Rock Me Baby” B.B. Kinga. Wielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć Ryszarda „Skiby” Skibińskiego, który zmarł 4 czerwca 1983 roku po przedawkowaniu narkotyków. W 1984 wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem Ryszard „Skiba” Skibiński 1951-1983, zawierająca najbardziej znane utwory Kasy Chorych. Zespół pod koniec 1984 roku zawiesił działalność. Pomimo tego muzycy pozostali aktywni, udzielając się w różnych formacjach i projektach.

W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa. Nowa „Kasa” ma w swoim dorobku wydanie nowych płyt, koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach bluesowych („Rawa Blues Festiwal”, „Olsztyńskie Noce Bluesowe”, „Jimiway Blues Festiwal”), tournée po USA, koncerty w Irlandii oraz wiele koncertów klubowych, gdzie ich muzyka sprawdza się najlepiej.

Zespół współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami z różnych kręgów muzycznych. Byli to m.in. Martyna Jakubowicz, Andrzej Zaucha, Ireneusz Dudek, Jacek Skubikowski, Ryszard Riedel, Jan „Izba” Izbiński, Wojciech Karolak.

Płyta „Koncertowo!” otrzymała statuetkę Fryderyka, a Michał Kielak został czterokrotnie najlepszym

[Bilety: 10zł

Powiązane:

Dom Kultury LSM