W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Lekso Gremelaszwil i Kairos

Koncert: Lekso Gremelaszwil i Kairos
Data rozpoczęcia 2014-07-08
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9
Kategoria Koncert

„Pieśń wieczności” jest unikalnym eksperymentem artystycznym, łączącym wielokulturowe tradycje muzyczne narodów wschodniej Europy, Kaukazu i Bliskiego Wschodu.

Ten wokalno – instrumentalny projekt jest próbą znalezienia uniwersalnego języka muzycznego, przekroczenia granic pomiędzy kulturami i religiami, sięgnięcia do źródeł Chrześcijaństwa. Utwory powstałe w różnych epokach i krajach, świeckie i sakralne, śpiewane w innych językach, połączone improwizacją instrumentalną, stają się przekazem ponadczasowym.

Głosy śpiewaków zespołu KAIROS przeplatają się z brzmieniem oryginalnych instrumentów z całego świata (bębnów afrykańskich i arabskich, fletu, zurny, liry czy lutni arabskiej), tworzą nową jakość obfitującą we współczesne interpretacje i skojarzenia. Głos znakomitego solisty z Gruzji – Lekso Gremelaszwili – dopełnia całości, ozdabiając obraz muzyczny.

W swej osnowie „Pieśń wieczności” wpisuje się w nurt world music, z elementami muzyki etno i folku. Dźwięk wzbogacony jest subtelną grą świateł, angażując publiczność do uczestnictwa w swoistym misterium, będącym artystycznym miejscem spotkań różnych kultur, światów, religii i narodowości.

Lekso Gremelaszwili (śpiew) – znakomity śpiewak i pedagog, specjalista w dziedzinie gruzińskich śpiewów wielogłosowych, wykładowca w Wyższej Szkole Śpiewu Cerkiewnego im. G. Mtacmindeli, solista zespołu Sakhioba.

Męski Zespół Wokalny KAIROS (dyr. Borys Somerschaf)–jedyny w Polsce zespół wokalny, specjalizujący się w wykonaniu najstarszych śpiewów kościołów wschodnich oraz tradycyjnych pieśni narodów Kaukazu i mniejszości narodowych zamieszkujących Rzeczpospolitą na przestrzeni wielu wieków. Uczestnik wielu Festiwali w Polsce i za granicą.

Tadeusz Czechak (ud, lira) – gitarzysta, aranżer, lutnista, współpracujący z wieloma teatrami oraz uznanymi artystami estradowymi. Założyciel (w 1993) i szef zespołu muzyki dawnej DEKAMERON (nominacja do Fryderyka 2000 za CD „Ave mater, o Maria”). Posiadacz pokaźnej kolekcji historycznych i orientalnych instrumentów. Jego zainteresowanie dawną muzyką nie ogranicza uprawiania innych gatunków, przeciwnie – często owocuje kolażami, wykorzystującymi różne style.

Michał Żak (flet, klarnet, zurna, duduk)-uczeń wybitnego flecisty bretońskiego Jean-Michela Veillona, członek „Prusinowski Trio” uhonorowany wieloma laurami w dziedzinie fonografii i kreacji scenicznej. Współpracuje z zespołami muzyki tradycyjnej, world music, muzyki dawnej, jazz i fusion, komponuje i wykonuje muzykę do niemych filmów i spektakli teatralnych, prowadzi działalność edukacyjną. Jest kilkukrotnym laureatem konkursów muzycznych.

Wojciech Lubertowicz (bębny obręczowe) -specjalizuje się w grze na orientalnych instrumentach perkusyjnych, takich jak daf, bendir, darabuka, tombak. Swoje umiejętności doskonalił m.in. pod okiem słynnego Zohara Fresco. Brał udział w nagraniach płytowych – zarówno jako wykonawca, jak i realizator dźwięku. Współpracuje z teatrami warszawskimi (m.in.: Teatr Polski, Ateneum, Rampa).