W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Marzenie Abramka
Data rozpoczęcia 2021-08-08
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 

Koncert poświęcony Pamięci Dzieci Holokaustu w wykonaniu Grupy BENE oraz aktorów Teatru Żydowskiego: Moniki Chrząstowskiej, Ewy Dąbrowskiej, Henryka Rajfera; akompaniament Teresa Wrońska; narracja i reżyseria: Irek Dobrowolski. 

Inspiracją i osią narracyjną przygotowanego specjalnie dla publiczności LUBLINER FESTIVAL są wiersze i życie 14-letniego poety z getta łódzkiego Abramka Koplowicza, którego marzenia zakończyły się w Auschwitz-Birkenau. W koncercie zespołu BENE ze słowem wiążącym wystąpi reżyser widowiska Ireneusz Dobrowolski.

Zeszyt z wierszami młodego poety został znaleziony po wojnie przez jego ojca. Na stronach notatnika Abramek zapisywał nie tylko wiersze ale i teksty oraz krótkie obrazki satyryczne, dokumentując codzienność getta i własne przeżycia. W sierpniu 1944 został wraz z matką wywieziony do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Polska Grupa Artystyczna BENE ma w swoim dorobku wiele znaczących sukcesów, jak zdobycie Grand Prix Sindaco di Benevento na południu Włoch czy koncert w wiedeńskiej Staatsoper wraz z żoną Jana Kiepury – Martą Eghert, transmitowany na żywo przez austriacka telewizję ORF. Artyści uczestniczyli wielokrotnie w organizowanych przez polską dyplomację Dniach Kultury Polskiej w różnych krajach Europy, a XXI wiek powitali w USA, wzbudzając entuzjazm środowisk wywodzących swe korzenie z Europy.

Solista zespołu „BENE”, Krzysztof to śpiewak obdarzony ciepłym, lirycznym głosem tenorowym o pięknej i niepowtarzalnej barwie. Akompaniuje małżonka Beata grając na flecie, dzwonkach lub keyboardzie. W Polsce zespół koncertuje na najbardziej liczących się scenach koncertowych, takich jak Filharmonia Narodowa czy Teatr Wielki, ale również w mniejszych miastach i miasteczkach na teranie całej Polski, gdzie zyskuje wielkie uznanie publiczności.

Za reżyserią widowiska stoi Ireneusz Dobrowolski, reżyser i scenarzysta, znany z takich produkcji jak „Portrecista”, czy bijący rekordy oglądalności na platformie Netflix film dokumentalny „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”.