W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert "Miłość i Wesele w pieśniach tradycyjnych"

Koncert "Miłość i Wesele w pieśniach tradycyjnych"
Data rozpoczęcia 2013-02-16
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zaprasza na koncert Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej pt. "Miłość i Wesele w pieśniach tradycyjnych". Koncert zorganizowano w w ramach Cyklu „Peryferia”.


Podczas koncertu usłyszymy pieśni polskie, obrzędowe pieśni ukraińskie (weselne) oraz ukraińskie z Połtawszczyzny.

Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej Powstał w 1999 roku w Lublinie z inicjatywy Fundacji Muzyka Kresów. Założycielami i liderami zespołu są Jan Bernad i Monika Mamińska. W skład zespołu weszli uczestnicy prowadzonych przez fundację zajęć warsztatowych. Przez warsztaty i szkoły letnie przewinęło się blisko tysiąc osób, a przez zespół od początku jego istnienia kilkudziesięciu wykonawców z całego kraju – uczniów, studentów, ludzi wykonujących różne zawody.
Głównym celem zespołu jest zachowanie i twórcza kontynuacja polskich pieśni tradycyjnych. W toku intensywnych, długotrwałych zajęć laboratoryjnych członkowie zespołu przyswoili sobie archaiczne techniki białego śpiewu, charakteryzującego się naturalnym, surowym brzmieniem, specyficznym oddechem i estetyką odległą zarówno od śpiewu bel canto, jak i muzyki popularnej.
Członkowie zespołu terminowali również u wybitnych śpiewaków ludowych i najlepszych fachowców rekonstruujących technikę archaicznego śpiewu z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Litwy.
Członkowie zespoły nagrali trzy płyty: „Pieśni polskie”, „Kołysanki”, „Pieśni polskie wielkopostne”. Koncertowali w kraju i zagranicą, brali udział w przedstawieniach teatralnych. Zespół przygotowuje obecnie spektakl muzyczny „Trzy dźwięki”, bliższy muzyce współczesnej niż tradycyjnej.

Cykl „Peryferia”
Węglin znajduje się na obrzeżu miasta, z dala od jego zgiełku i pośpiechu, a bliżej przyrody. Nadaje to dzielnicy inny rytm, sprzyjający spotkaniom i rozmowom. W ramach cyklu "Peryferia" organizatorzy chcą prezentować działania i twórców, którzy omijają centrum, zarówno w rozumieniu geograficznym, jak i mentalnym. Artystów, którzy mają duży wpływ na oficjalne nurty kultury jednocześnie pozostając na ich uboczu. Podczas takich spotkań prezentowane będą spektakle i filmy z muzyką na żywo, działania łączące ze sobą obraz i taniec, czy szeroko rozumiane działania performatywne.

Wstęp wolny.