W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Muzyka na czas świąt w ramach cyklu Zawsze Klasyka

Koncert Muzyka na czas świąt w ramach cyklu Zawsze Klasyka
Data rozpoczęcia 2019-12-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Podczas ostatniego koncertu w tym roku zostaną zaprezentowane utwory Jana Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Camille Saint-Saensa oraz Fryderyka Chopina.

Słowo o muzyce – Teresa Księska-Falger

Daniel Rożek (fortepian) ­– uczeń III klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie w klasie fortepianu dr Teresy Księskiej-Falger. Od 2012 roku uczestnik konkursów pianistycznych. Laureat III Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na 2. Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów – Chopin pod Wawelem 2019 oraz I miejsca na 6. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. W. Lutosławskiego w Zambrowie.

Justyna Zańko (skrzypce) ­– magister sztuki Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Absolwentka Advanced Postgraduate Diploma in Professional Performance w Konserwatorium w Birmingham, w klasie rosyjskiej skrzypaczki dr Rimmy Sushanskaya, ostatniej uczennicy Davida Oistrakha. Od stycznia 2010 roku pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej oraz regularnie koncertuje jako kameralistka w Polsce, we Francji i Wielkiej Brytanii. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność.

Artur Figiel (klarnet) – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Stanisława Przystasia. Klarnecista orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie. Jako muzyk orkiestrowy współpracował z Filharmonią Lubelską, Filharmonią Kaliską, Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego. W kwietniu 2012 roku w duecie z pianistą Kamilem Turczynem zdobył wyróżnienie w kategorii kameralistyka na I Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Warszawie. W czerwcu 2015r. z pianistką Teresą Księską-Falger oraz wiolonczelistą Szymonem Krzemieniem wystąpił w koncercie z cyklu Harmonie Starego Miasta wykonując Sonatę f-moll op. 120 nr.1 oraz Trio op. 114 Johannesa Brahmsa. We wrześniu 2015 r. wziął udział w wykonaniu Koncertu kameralnego Andrzeja Nikodemowicza podczas koncertu w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk.

Teresa Księska-Falger (fortepian) – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego. Uczestniczka kursów pianistycznych w Bejrucie, Weimarze, Dusznikach. Zdobyła nagrody akompaniatorskie na 3., 4. i 5. Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie oraz Ogólnopolskim Konkursie im. Wofganga Amadeusza Mozarta w Gdańsku (1991). Jako pianistka koncertowała w wielu miastach Polski i świata. Jest autorką felietonów i recenzji muzycznych. W swej karierze zawodowej kierowała Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz pełniła funkcję zastępcy dyrektora Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Równie bogate są jej osiągnięcia jako pedagoga klasy fortepianu i dyrektora Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie (1982 – 1991). W Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie w latach 1996-2003 była dyrektorem naczelnym, a także, w okresie 1997–2009, dyrektorem artystycznym. W latach 2010-2015 roku sprawowała funkcję prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 roku uhonorował ją medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011roku otrzymała zaszczytny tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi, a w następnym roku Medal Prezydenta Miasta Lublin. W czerwcu 2012 Senat Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie wyróżnił Teresę Księską-Falger Honorowym Medalem „w uznaniu zasług dla polskiej kultury muzycznej”. Z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej, a także „W uznaniu zasług na rzecz rozwoju lubelskiej kultury”otrzymała Medal Unii Lubelskiej. W kwietniu 2017 roku została uhonorowana Medalem z okazji 700 – lecia Lublina.