W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert na Sobotę – Maria Pomianowska & Mingjie Yu, Dikanda, Orkiestra św. Mikołaja, Laureaci Sceny Otwartej

Koncert na Sobotę – Maria Pomianowska & Mingjie Yu, Dikanda, Orkiestra św. Mikołaja, Laureaci Sceny Otwartej
Data rozpoczęcia 2021-12-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Organizator ACKiM UMCS "Chatka Żaka
Udział Płatny
Koszt udziału 40/50 zł
Kategoria Koncert

Wydarzenie odbywa się w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2021

Projekt prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych świata. To podróż wyobraźni, w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają, wspólnie grają, jedni od drugich wspólnie uczą się innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji czy też o upływie czasu w muzyce. W programie znajdą się tradycyjne utwory chińskie, polskie oraz kompozycje Marii Pomianowskiej utrzymane w stylistyce world music, dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym. Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grę na sięgającym korzeniami czasów starożytnych instrumencie zwanym zheng. Na koncercie artystka przedstawi kilka odmian chińskiej cytry. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy się polskich oberków, pieśni oraz wybranych mazurków Fryderyka Chopina przełożonych na język chińskiej cytry zheng. Prof. Maria Pomianowska od ponad 30 lat bada kultury muzyczne Azji, tworzy projekty wraz z muzykami z Iranu, Indii,Chin,Korei, Japonii czyBliskiegoWschodu. Artystka gra na wielu azjatyckich instrumentach smyczkowych. W projekcie polsko-chińskim prof. Maria Pomianowska przedstawi dźwięk instrumentów, które przed 27 laty zrekonstruowała wraz z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim. Koncert połączy zatem głos antycznych chińskich cytr z brzmieniem odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych.

 

Dikanda to powstały w Szczecinie, uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym zespół grający world music. W swojej twórczości stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych brzmień szeroko rozumianego Orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 roku. Dikanda ma w swoim dorobku 9 płyt – w tym DVD Live nagrane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA). Zdobyli także liczne nagrody – w tym „Płytę roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznaną w 2005 roku za „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla grupy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów – w ten sposób powstał jej oryginalny język – „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz – relacja między artystami i publicznością.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej