W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Koncert: O, wielki poemacie natury! Zygmunt Noskowski

Data rozpoczęcia 2018-08-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Trybunał Koronny w Lublinie
Organizator Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

W ramach drugiej już edycji cyklu "Fonie Lublina" organizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski skupimy się na twórczości polskich kompozytorów. Styl polski, czy to w muzyce wieku XIX czy późniejszej, stał się rozpoznawalnym na świecie idiomem. Za sprawą bohaterów spotkań z muzyką w Trybunale Koronnym świat raz po raz słyszał o dziełach polskich kompozytorów i miał okazję doceniać prezentowane przez nich, często niecodzienne, walory artystyczne. Dlatego też, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentujemy Państwu cykl koncertów, z których każdy poświęcony jest sylwetce innego Polaka - kompozytora.
Cykl koncertów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Lublin. 

O wielki poemacie natury! ktoż może 
iść w ślad za twych piękności natchnieniem wieczystem?


Tymi słowy Adam Asnyk rozpoczął ostatnią strofę swojego wiersza Morskie Oko, opisującego tę samą przyrodę, którą Zygmunt Noskowski ujął w swojej uwerturze. Ten kompozytor to twórca "iście polski". Dlatego też, w ramach sierpniowego koncertu zaprezentowane zostaną kompozycje nawiązujące do nurtu zapoczątkowanego przez Stanisława Moniuszkę - nurtu, który usilnie opanował polską muzykę aż do czasów Karola Szymanowskiego - nurtu, który dla Polaków pod zaborami był synonimem tego, co znaczy słowo polski. Najprężniej propagującym siłę tego nurtu był właśnie Zygmunt Noskowski. 
W ramach koncertu zaprezentowane zostaną kompozycje wokalno - instrumentalne jego, jak i jemu współczesnych, którzy inspirację czerpali z dokonań Moniuszki na gruncie komponowania muzyki w duchu narodowym. 
Wystąpią:

  • Anna Barska - sopran
  • Iwona Sawulska - sopran
  • Agnieszka Schulz - Brzyska - fortepian.
  • Słowo o muzyce wygłosi Andrzej Gładysz. 

Patronat medialny nad wydarzeniami objęli: Polskie Radio Lublin, Kurier Lubelski i TVP 3 Lublin.
Mecenasem koncertów jest Hotel Victoria Lublin. 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne