W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert pieśni żydowskich, synagogalnych i nie tylko, w wykonaniu rabina i kantora Itzchaka Horovitza

Koncert pieśni żydowskich, synagogalnych i nie tylko, w wykonaniu rabina i kantora Itzchaka Horovitza
Data rozpoczęcia 2015-11-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Sala widowiskowa Domu Kultury LSM w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a
Organizator Dom Kultury LSM w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł
Kategoria Koncert

Itzchak Horovitz jest od ponad piętnastu lat rabinem ­ obecnie w Krakowie, uprzednio w Kijowie i Meksyku.
Zgodnie z tradycją rdzinną jest również kantorem syngogalnym, prowadzącym nabożeństwa w synagodze. Pochodzi z rodziny ortodoksyjnych chasydów kultywujących najdawniejsze judaistyczne tradycje. Jest jedynym w Polsce i jednym z kilku na świecie kantorów występujących publicznie, poza murami bożnic. W około półtoragodzinnym koncercie będzie moża usłyszeć utwory modlitewne, które niejednokronie mają ponad dwa tysiące lat tradycji i które można usłyszeć tylko podczas obrzędów religijnych w synagogach oraz bardziej współczesne pieśni i piosenki po hebrajsku. Horovitz jest niezwykle malowniczą i charyzmatyczną osobą na scenie. Potrafi w sposób przystępny wytłumaczyć znaczenie psalmów starotestamentowych, osadzić je w rzeczywistości żydowskiej. Głos jego to ciepły i poetycki tenor, a sposób wykonywania utworów przenosi w dawne, nieznane ogółowi obszary kultu religijnego Żydów. Horovitz jest z wykształcenia również filozofem, psychologiem i oficerem armii izraelskiej. W jego wykonaniu usłyszymy między innymi najsłynniejszy, dwudziesty trzeci psalm dawidowy (I choćbym kroczył ciemną doliną...), pieśń pokoju (Avinu Shebashamaim) oraz współczesną pieśń o Jerozolimie całej ze złota (Yerushalaim shel zachav).
Elżbieta Borkowska ­- prowadzenie - malarka, wokalistka, autorka tekstów, scenograf teatralny 
Walentyn Dubrowskij ­- akompaniament - pianista i aranżer, absolwent Konserwatorium Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie 
Michał Półtorak ­- akompaniament - skrzypek na stałe związany z Piwnicą Pod Baranami  
 

Powiązane:

Dom Kultury LSM