W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Piotr (Pianohooligan) Orzechowski & Kuba Więcek "Themes Of Dracula"

Koncert: Piotr (Pianohooligan) Orzechowski & Kuba Więcek "Themes Of Dracula"
Data rozpoczęcia 2023-05-31
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I-70 zł, II-50 zł, III-35 zł, IV stojące-20 zł
Kategoria Koncert

Dwaj mistrzowie młodego pokolenia połączyli siły – Piotr Orzechowski dał się poznać jako niezrównany pianista, a Kuba Więcek jako nowatorski saksofonista. Obaj zostali błyskawicznie docenieni przez międzynarodową publiczność i krytykę. Razem stworzyli awangardowy duet, oryginalny także w zakresie dobranego repertuaru. Ich wspólna płyta, „Themes of Dracula”, zawiera improwizowane wariacje na motywach tematów skomponowanych przez Wojciecha Kilara do filmu Francisa Forda Coppoli „Dracula”. Muzycy wchodzą w intuicyjny dialog, a ich koncert to magiczny teatr dźwięków.
 

Daniel Wyszogrodzki, kurator muzyczny Teatru Starego w Lublinie


19 sierpnia nakładem wytwórni Anaklasis ukazał się album Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka pt. „Themes Of Dracula”. Dwóch intrygujących twórców młodej sceny improwizowanej spotkało się w pierwszym wspólnym wydawnictwie, żeby zmierzyć się z kultowym soundtrackiem do filmu o najsłynniejszym wampirze w reżyserii Francisa Forda Coppoli z 1992 r. Piotr Orzechowski nie bez powodu nazywany jest Pianohooliganem – z satysfakcją demoluje granice pomiędzy dawnym i nowym, klasyką i jazzem. Natomiast Kuba Więcek to jeden z najbardziej wszechstronnych jazzmanów swojego pokolenia, który z upodobaniem znajduje dla swojej muzyki nowe konteksty, brzmienia i wyzwania. Ktoś́ powie, że Orzechowski i Więcek biorąc się̨ za Kilara szargają̨ świętość. Jednak to, co stworzyli, wznosi wariacje na temat muzyki filmowej Wojciecha Kilara na zupełnie nowy poziom.


Themes Of Dracula (reż. Natan Berkowicz):

https://www.youtube.com/watch?v=Uw89uhk99xQ

"Traktuję tę muzykę̨ jako przekrój tego, co do tej pory z Kubą zagraliśmy. Od początku mieliśmy dwie skłonności: albo wspólna impulsywność́, albo wspólne konstruowanie. Tutaj, opierając się̨ na tych motywach Kilara, one pierwszy raz się̨ spotkały, więc to chyba nasz pierwszy utwór – rodzaj suity" – mówi Piotr Orzechowski


Bilety: I-70 zł, II-50 zł, III-35 zł, IV stojące-20 zł 

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej