W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Polonka
Data rozpoczęcia 2019-03-23
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Płatny
Koszt udziału 15 zł – normalny |10 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, Seniorzy)
Kategoria Koncert

Geneza powstania zespołu, który będziemy mieli okazję zobaczyć podczas marcowej odsłony cyklu „Peryferia” ma swój początek w 2011, kiedy powstało trio o nazwie Pole. Zespół ten został założony przez Piotra Zabrodzkiego, Michała Górczyńskiego oraz Jana Emila Młynarskiego, a debiutancki album ukazał się pod szyldem wytwórni Kilogram Records i nosi tytuł „Radom”. Po kilku latach trio z niewyjaśnionych przyczyn zmieniło nazwę na Polonka. Pod tą nazwą, jesienią 2018 roku nakładem Bôłt Records wychodzi płyta pt. „Poemat konfesyjny”, która zostaje bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i krytykę muzyczną. W skład instrumentarium Polonki wchodzi pozytyw organowy, klawikord (Zabrodzki), klarnet kontrabasowy (Górczyński) oraz perkusja i instrumenty perkusyjne (Młynarski). Od samego początku założeniem artystycznym tej grupy jest łączenie rytmów oraz muzycznych motywów i inspiracji z geograficznie odległych a muzycznie bardzo bliskich sobie miejsc świata (Afryka, Europa, Ameryka). Na wydawnictwie „Poemat konfesyjny” Polonka konsekwentnie podąża w obranym wspólnie kierunku, łącząc style i nurty muzyki ludowej z różnych kontynentów, jednocześnie czerpiąc z tradycji awangardy, improwizując, kontemplując brzmienie, melodykę i rytm. Taki właśnie miks będzie można usłyszeć w marcu na koncercie w DDK „Węglin”.

Opis cyklu: Węglin znajduje się na obrzeżu miasta, z dala od jego zgiełku i pośpiechu, a bliżej przyrody. Nadaje to dzielnicy inny rytm, sprzyjający spotkaniom i rozmowom. W ramach muzycznego cyklu „Peryferia” prezentujemy działania i twórców, którzy omijają centrum, zarówno w rozumieniu geograficznym, jak i mentalnym. Artystów, którzy mają duży wpływ na oficjalne nurty muzyki jednocześnie pozostając na ich uboczu. Pomysłodawcą i koordynatorem cyklu „Peryferia” jest Sławomir Księżniak, Dyrektor DDK „Węglin”.