W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert RGG
Data rozpoczęcia 2013-02-13
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Zespół w składzie: Łukasz Ojdana - fortepian, Maciej Garbowski - kontrabas, Krzysztof Gradziuk - perkusja

Odkryłam ich dopiero w 2007 roku, kiedy wydali swoją trzecią płytę poświęconą twórczości Mieczysława Kosza. Niezwykłego, niewidomego pianisty pochodzącego z okolic Tomaszowa Lubelskiego, który mimo krótkiej kariery i przedwczesnej śmierci w wieku 29 lat, wywarł istotny wpływ na polską szkołę jazzu. Przemysław Raminiak (fortepian), Maciej Grabowski (kontrabas) i Krzysztof Gradziuk (perkusja) czyli RGG podeszli do Kosza jak do inspiracji. Na płycie zaprezentowali jedynie dwa jego utwory, ale cały materiał jest tak niezwykle przemyślany i skomponowany, że idealnie oddaje romantyczne podejście Kosza do muzyki, jego melodyczne inspiracje polskim folklorem. Zrobili dokładnie to, o czym często mawiał Mieczysław Kosz „piękny smutek”, naprawdę piękny.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Trio RGG powstało w 2001 r. Zadebiutowało w roku 2002 podczas 5. edycji festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, gdzie jako wówczas Raminiak – Garbowski – Gradziuk Trio jednogłośnie zdobyło główną nagrodę.
Do kolejnych sukcesów RGG można również zaliczyć udział w XXVII Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Getxo (Hiszpania), gdzie Trio zajęło II miejsce oraz otrzymało Nagrodę Publiczności. Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejskim smakiem muzyki improwizowanej wykonywanej przez trio fortepianowe. Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia RGG w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista, który tchnął wiatr w żagle RGG.

Jest to zapewne pierwszy w historii przypadek, gdy w trio fortepianowym zmienia się pianista. Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreowanie artystycznego kształtu. Nazwa więc pozostaje, a trio rusza w dalszą drogę.

Bilety: I - 30 zł, II - 20 zł, III - 10 zł
Godziny otwarcia kasy teatru: poniedziałek i czwartek 10.00 - 16.00; wtorek, środa i piątek 10.00 - 18.00; oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem. Wejście do kasy od ulicy Dominikańskiej. Tel: 81 466 59 25; info@teatrstary.eu