W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Koncert: Sergiej Siergiejewicz Prokofiew - mistrz neoklasycznych konstrukcji

Data rozpoczęcia 2015-04-27
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Klub Dom Kultury, ul. Krakowskie Przedmieście 19
Kategoria Koncert

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie i Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie zapraszają na kolejny koncert z cyklu
biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną.

Urodzony w niedzielę, ukochane dziecko, geniusz komponujący od 6 roku życia (tylko ciut później niż Mozart), żyjący w dostatku i uwielbieniu.
Słuchaczy wprawiał w osłupienie, w szał uniesienia albo… agresję. Uznany za barbarzyńcę fortepianu. Wykonywał tylko to, co sam dla siebie skomponował.Jeden z ostatnich kompozytorów – wirtuozów – kontynuator tej wspaniałej XIX-wiecznej tradycji.
Okrzyknięty neoklasykiem, czerpiącym z tradycji epok wcześniejszych, zwłaszcza baroku i klasycyzmu - nigdy nie pisał tak jak kompozytorzy tamtych czasów.
W neoklasyczne konstrukcje tchnął niesłychaną energię i radość dziecka, którym pozostał niemal do końca. Obdarzył je też przekornym, wręcz groteskowym poczuciem muzycznego humoru, który radził określać - „scherzowością”.
Mowa o Sergieju Sergiejewiczu Prokofiewie (1891-1953), którego zadziwiające kompozycje zaprezentujemy w kolejnej odsłonie Wtorków Bibliotecznych. Warto przyjść, tym razem do budynku Szkoły Muzycznej I i II st. Im. Tadeusza Szeligowskiego, aby posłuchać ich na fortepianie i z jego towarzyszeniem.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne