W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Songs of protest
Data rozpoczęcia 2018-06-30
Godzina rozpoczęcia 21:15
Miejsce Scena na Błoniach
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia (28.06-01.07.2018), która odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętowanego w Lublinie pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”, prezentujemy specjalny program muzyczny złożony z protest songów, charakterystycznych dla różnych epok i przełomów w dziejach świata.

Jeśli przyjrzeć się zjawisku buntu człowieka za pośrednictwem pieśni lub dźwięku, od strony antropologicznej, to protest songi są obecne w światowej muzyce w zasadzie od zawsze. W rozumieniu bardziej współczesnym, zbliżonym do tego jak dziś o nich myślimy, zaistniały mocniej w latach 50. XX wieku, za sprawą takich pieśniarzy jak Woody Guthrie, Pete Seeger czy Malvina Reynolds. Chwilę potem, ich bezpośredni spadkobierca – Bob Dylan, stał się głównym głosem swojego zbuntowanego pokolenia. Własne protest songi mieli hipisi przełomu lat 60. i 70., dekadę później punkowcy, po nich zaś subkultury hip-hopu czy hardcore. Słynne pieśni buntu odnajdujemy w reggae, w dużej mierze za sprawą kultowych utworów Marleya. Podobnie sytuacja wygląda w rocku czy nowej fali, a nawet w muzyce elektronicznej i jazzie, gdzie wprawdzie nie było tekstu, ale sama muzyka (np. free jazz) była zbuntowana, wywrotowa i łamiąca skostniałe struktury.

Z tematem zmierzy się powołana specjalnie na Inne Brzmienia Follow The Rabbit Orchestra, czyli autorska orkiestra pod wodzą Oli Rzepki (Drekoty), złożona z muzyków takich składów jak 100nka, Graal oraz z udziałem Gaby Kulki, Natalii Pikuły i Marsiji Loco.

***

Songs of protest – specjalna produkcja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II”.

Wydarzenie w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 >>> 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej