W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Spotkania Kultur
Data rozpoczęcia 2019-11-30
Godzina rozpoczęcia 20:30
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Organizator Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur
Udział Płatny
Koszt udziału 30/40 zł
Kategoria Koncert

Spotkania Kultur – Kalakan - Kraj Basków, Romengo - Węgry, Orkiestra św. Mikołaja - Polska, laureaci „Sceny Otwartej”. 

Kalakan (Kraj Basków)

W euskara, języku baskijskim, kalakan oznacza rozmowę. Jest to również nazwa zespołu z północnego Kraju Basków (część francuska), który nawiązuje do dziedzictwa baskijskich tradycyjnych pieśni i muzyki. W wykonaniu trzech wokalistów i instrumentalistów usłyszymy baskijskie pieśni tradycyjne powstałe na przestrzeni pięciu wieków oraz własne kompozycje. Artyści akompaniują sobie na tradycyjnych instrumentach charakterystycznych dla ich regionu, a są to: txalaparta, txirula, tobera, pandero, xilintx. Śpiewają również a capella. Znakiem rozpoznawczym kapeli są niezwykle zharmonizowane wokale, współczesne, minimalistyczne aranżacje oraz txalaparta – rodzaj zazwyczaj drewnianego wibrafonu, na którym grają „tłuczkami" przeważnie dwie osoby równocześnie. W 2019 roku grupa obchodzi dziesięciolecie istnienia. Trio ma na swoim koncie współpracę z licznymi artystami. Szerokiej publiczności znani są z występów z Madonną podczas jej trasy koncertowej MDNA Tour w 2012 roku.

Romengo (Węgry)

Romengo prezentuje nowe brzmienie muzyki wschodnioeuropejskich Romów. Członkowie tego jednego z najlepszych, romskich zespołów pochodzą z północno-wschodnich Węgier. Wykonują tradycyjne utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie w społeczności Oláh,
a także własne kompozycje. Nie jest to więc miejska, „kawiarniana” muzyka cygańska, lecz prawdziwe akustyczne, wokalne dziedzictwo wsi. Pieśniom tradycyjnie towarzyszą archaiczne instrumenty rytmiczne, takie jak blaszany dzbanek czy łyżki, ale również współczesny akompaniament gitary, basu i skrzypiec. Utwory łączą brzmienie muzyki skrzypcowej w stylu táncház (Domów Tańca) z wokalem Oláh. Zjawiskowa wokalistka Monika Lakatos zaliczana jest do najbardziej oryginalnych, romskich artystek. Głos Moniki jest intrygujący, energetyczny, pełen pasji, bliski najstarszym tradycjom wykonawczym. Śpiewa i tańczy od wczesnego dzieciństwa, zachęcona przez swoją matkę i cygańską społeczność Oláh, z której się wywodzi. Płyty zespołu często goszczą na World Music Charts Europe. Grupa reprezentowała też Węgry na Womex 2015 w Budapeszcie.

Orkiestra św. Mikołaja

Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych i docenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Powstali ponad trzydzieści lat temu. W tym czasie zmieniał się zarówno ich skład, instrumentarium, jak i styl muzyczny. Niezmienny pozostał jedynie ich wysoki poziom artystyczny. Przez kolejne trzy dekady swojego funkcjonowania stworzyli ponad dziesięć albumów. Wszechstronność muzyki, którą zawarli na kolejnych swoich wydawnictwach, ukazuje niezwykle szerokie horyzonty artystyczne, kryjące się za projektem. Na ich twórczość składa się także przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się tak do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski. Ich różnorodność stylu przejawia się również w szerokim wachlarzu wykorzystywanych brzmień; na ich nagraniach usłyszymy feerię barw dźwiękowych, realizowanych na tak różnych instrumentach jak cymbały, nyckelharpa, fujarki pasterskie oraz mandola, koboz czy dutar. W ostatnich latach Orkiestra św. Mikołaja przeszła wewnętrzną metamorfozę. W zespole pojawili się basista Zbyszek Kowalczyk i perkusista Jacek Warszawa. Każdy z nich wniósł swój oryginalny styl wywiedziony z muzyki popularnej. Dzięki temu nowa sekcja rytmiczna nadała charakterystyczną pulsację nowym piosenkom, w których oprócz folkowego brzmienia znajdzie się miejsce i na reggae, i na progresywno-rockowe eksperymenty. Tak ujęta muzyka pozwala odbiorcy odczytywać przekaz Orkiestry św. Mikołaja jako zjawisko osadzone w głębokiej tradycji muzycznej, które jednocześnie daje powiew aktualności i żywotności zjawiska, jakim jest folk.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej