W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: St Petersburg Ska Jazz Review

Koncert: St Petersburg Ska Jazz Review
Data rozpoczęcia 2014-07-11
Godzina rozpoczęcia 22:30
Miejsce Plac Zamkowy
Kategoria Koncert

Legendarna grupa z Petersburga grająca wybuchową mieszankę ska i jazzu z domieszką innych gatunków (funk, soul, r’n’b, rocksteady). Kilkanaście osób na scenie i niezliczone pokłady muzycznej energii. Grupa nie goni za modą, a czerpie inspirację z lat 40-70 ubiegłego wieku, kiedy o popularności artystów decydowały talent i niebanalne umiejętności, a muzyka była czystą przyjemnością zarówno dla grających jak i dla słuchaczy.

Rosjanie wśród swoich mistrzów wymieniają Louisa Jordana, Jamesa Browna i jego The J.B.’s, Sonny’ego Rollinsa oraz legendarny jamajski The Skatalites. Repertuar SPB Ska-Jazz Review składa się zarówno z przeróbek klasyki jazzu, soulu, funku i ska, jak i z własnych kompozycji. Znakiem rozpoznawczym grupy jest wirtuozeria i energia muzyków, ze znakomitą sekcją dętą na czele.

Grupa została założona w 2001 roku przez perkusistę Denisa Kupcova i muzyków znanych z petersburskich zespołów: Spitfire i Markscheider Kunst. Na przestrzeni lat skład zespołu ulegał wielu zmianom, ale niezmienna pozostała idea łączenia jazzu i jamajskiej muzyki lat 50 i 60.

W 2002 roku ukazał się debiutancki album zespołu. Wkrótce po jego wydaniu do grupy dołączyła amerykańska wokalistka – Jennifer Davis i muzycy rozpoczęli pracę nad kolejnym albumem „Too Good To Be True”, który ukazał się w 2004 roku i przyniósł zespołowi popularność nie tylko na rodzimym rynku. W Rosji płyta ukazała się za sprawą wytwórni „Shnur’OK” należącej do Siergieja Sznurowa, lidera i wokalisty słynnej grupy Lenigrad. Album został wydany również w Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie za sprawą amerykańskiej wytwórni Megalith Records, specjalizującej się w muzyce ska. W 2005 roku niemiecka firma Grover Records wydała również pierwszą płytę St. Petersburg Ska-Jazz Review. W ten sposób debiutancki album Rosjan również trafił na zachód Europy i był poparty długą trasą koncertową po Niemczech i Szwajcarii.

W 2010 roku po kilku latach przerwy zespół powrócił do regularnego koncertowania. Denis Kupcov zdecydował się zaprosić do współpracy cały skład Markscheider Kunst. W ten sposób po latach zmian ustabilizował się skład personalny SPB Ska-Jazz Review. Po długich poszukiwaniach w 2012 roku znaleziono również godną zastępczynię Jennifer Davies – została nią młoda rosyjska wokalistka – Margarita Kasayeva, która swoim głosem oczarowała wszystkich członków grupy.