W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert "Stachura 30 lat później"

Koncert "Stachura 30 lat później"
Data rozpoczęcia 2009-07-26
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim, Aleje Racławickie
Kategoria Koncert

Wystąpią:

Jerzy Stachura Junior
Poeta, bard, malarz, bratanek Edwarda Stachury. Wydał 12 tomików poezji, jedną mikropowieść "Mleczne bary" oraz płytę z piosenkami Edwarda Stachury, na której wykonuje charakterystycznym głosem piosenki sławnego stryja. Podczas koncertu towarzyszyć mu będą synowie: Krzysztof – gitara i Patryk – gitara basowa.

Mirosław Czyżykiewicz
Polski pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, artysta grafik. Czyżykiewicz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich bardów. Zasłynął w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia bardzo osobistymi kompozycjami i świetną grą na gitarze. Laureat FAMY w latach 1986 i 1987 w kategorii piosenki poetyckiej, zdobywca nagrody Programu III PR im. Mateusza Święcickiego w roku 1990. Uczestnik międzynarodowego Przeglądu Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia) w roku 1993.
Artysta zaśpiewa kompozycje Jerzego Satanowskiego do słów E. Stachury.
Jerzy Satanowski – kompozytor, dyrygent i reżyser. Na początku lat siedemdziesiątych stworzył z E. Stachurą szereg utworów, które stały się przedmiotem swoistego kultu młodego pokolenia.

Anna Chodakowska
Program wybitnej aktorki teatralnej i filmowej bazuje na wykonywanej od 25 lat „Mszy Wędrującego” z muzyką Romana Ziemlańskiego, znakomitego gitarzysty i kompozytora w jednej osobie, który podczas koncertu będzie akompaniował artystce na gitarze klasycznej. "Msza wędrującego" jest zbiorem starannie dobranych wierszy i prozy Stachury. Stanowi metaforyczną wędrówkę przez nasze wartości. Wzbudza refleksję nad tym, co jest dla nas ważne i co stanowi sens życia ludzkiego. Wyjątkowe jest również wykonanie „Mszy” przez Annę Chodakowską, którą Maria Janion nazwała kiedyś "aktorką mediumiczną", zwracając uwagę na jej nieprzeciętną umiejętność wcielania się w role wieszczek i kobiet mających kontakt z zaświatami.

Marek Gałązka
Poeta, kompozytor, gitarzysta, popularyzator twórczości Stachury, interpretator i wykonawca piosenek do jego wierszy. Założyciel grupy balladowej „Po Drodze”, której nazwa nawiązywała do nieustającej wędrówki człowieka w poszukiwaniu siebie i swego miejsca. Laureat nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wartościowy debiut podczas „Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję” w 1981 roku w Olsztynie. Marek Gałązka zapoczątkował modę na śpiewanie piosenek Stachury pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Tym razem pokaże je w brzmieniu aktualnym, z towarzyszeniem zespołu rockowego w składzie:
Marek Gałązka - śpiew, gitara akustyczna,
Filip Gałązka – perkusja, Marcin Gałązka – gitara elektryczna,
Mariusz Kawalec - saksofony,
Arkadiusz Kraśniewski – gitara basowa.

Lubelska Federacja Bardów
Artyści LFB wykonają Program „Stachura – Poematy”, który jest jedyną propozycją, skupiającą uwagę widzów na tym co w poezji Stachury najwybitniejsze, czyli na poematach właśnie. Kompozytorzy z LFB wzięli na warsztat fragmenty: „Missa Pagana”, „Dużo ognia”, „Po ogrodzie niech hula szarańcza”, „Kropka nad Ipsylonem” oraz „Przystępuję do ciebie”. Kompozycje wyszły spod ręki Jana Kondraka (większość znana już od 29 lat, ale w nowych aranżacjach), Marka Andrzejewskiego i Piotra Selima. Dwaj ostatni ustanawiają w tym programie aktualny poziom muzycznego odczytania twórczości Steda.
Lubelska Federacja Bardów wystąpi w składzie:
Jan Kondrak - śpiew i kompozycje
Jolanta Sip - śpiew
Marek Andrzejewski -śpiew, gitara akustyczna, kompozycje
Piotr Selim - Śpiew, instrumenty klawiszowe, kompozycje
Piotr Bogutyn - gitara elektryczna
Krzysztof Nowak - gitara basowa
Tomasz Deutryk - perkusja

Kierownictwo artystyczne i scenariusz koncertu „Stachura - 30 lat później” - Jan Kondrak.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej