W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Stanisław Moniuszko i Młoda Polska

Koncert: Stanisław Moniuszko i Młoda Polska
Data rozpoczęcia 2019-03-30
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Trybunał Koronny w Lublinie, Rynek 1
Organizator Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Zapraszamy na koncert - zderzenie dwóch pozornie odległych od siebie pokoleń. Po fali entuzjastycznej krytyki, jaka spadła na Stanisława Moniuszkę i jego dzieła po premierze Halki, Strasznego Dworu itd… pierwsze lata wieku XX nie należały do czasu, w którym ceniono by jego spuściznę. Niepochlebnie wypowiadano się o utworach Moniuszki zarzucając im zacofanie względem ówczesnej muzyki europejskiej. Mimo że grywano nadal te utwory, w środowisku młodych kompozytorów nie były one wyznacznikiem wartościowego repertuaru. Nie oznacza to jednak, że twórcy przełomu XIX i XX wieku nie kontynuowali dzieła zapoczątkowanego przez “ojca polskiej opery narodowej”, a doskonale prześledzić to można w liryce wokalnej. Nie sposób przecież po pieśniach Moniuszki traktować utworów Karłowicza czy Różyckiego jako novum – silnie osadzone w romantycznej pieśni, która stanowiła domenę dorobku kompozytorskiego Moniuszki kontynuują linię rozwojową polskiej tradycji liryki wokalnej ze swoją melodyjnością, lirycznością i pierwiastkami dramatycznymi.

W programie znajdą się więc małe formy wokalne Moniuszki i wspomnianych wyżej kompozytorów, a także miniatury instrumentalne – skrzypcowe i fortepianowe Moniuszki oraz nieco młodszego, niemal zapomnianego dziś kompozytora - Michała Jelskiego, w tym wykonywany współcześnie po raz pierwszy Walc koncertowy op.25.

To już drugie z wydarzeń organizowanych w Roku Moniuszkowskim w ramach corocznego cyklu koncertów Fonie Lublina. Edycja 2019 obejmuje 10 koncertów, z których każdy ukaże muzykę S. Moniuszki w innym, nie tylko polskim, kontekście.

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski 

Wystąpią:

  • Mariola Zagojska – sopran
  • Magdalena Maciąg – skrzypce
  • i Michał Leoniak – fortepian.
  • Słowo o muzyce – Kinga Krzymowska Szacoń.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk i Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.
Mecenasem cyklu jest Hotel Victoria w Lublinie.
Patronat medialny: POLMIC.pl, Polskie Radio Lublin, Gość Niedzielny, TVP3 Lublin, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, Radio Centrum

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Fonie Lublina 2019 >>>