W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert symfoniczno-chóralny

Koncert symfoniczno-chóralny
Data rozpoczęcia 2016-05-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Sala koncertowa FL (ul. M. Curie-Skłodowskiej 5)
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 30, 25, 20 zł
Kategoria Koncerty

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej
Małgorzata Rodek – sopran
Paweł Wakarecy – fortepian 
Gabriela Klauza – organy
Urszula Bobryk – dyrygent
Program: 

M. Dubaj – Canti movimenti na fortepian i smyczki (1986)
H.M. Górecki – Totus Tuus op.60
W. Lutosławski – Lacrimosa na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
W. Kilar – Kyrie z Missa pro pace
M. Dubaj – Modlitwa Pańska na chór mieszany i smyczki - prawykonanie (2016)

Współczesna polska muzyka chóralna zabrzmi na koncercie Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej pod dyrekcją Urszuli Bobryk. W wykonaniu wykładowców, studentów i absolwentów lubelskiej uczelni usłyszymy dzieła trzech najwybitniejszych twórców II poł. XX wieku: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i patrona imprezy Witolda Lutosławskiego. Zabrzmią też utwory związanego z Uniwersytetem Mariusz Dubaja.

Otwierające wieczór instrumentalny Canti movimenti na fortepian i smyczki pochodzi z 1986 roku. To kompozycja łącząca „minimal music” i ewolucyjność. Oparte na tekście Modlitwy Pańskiej chóralne Paternoster (2011) reprezentuje z kolei nurt religijny w twórczości lubelskiego twórcy. 

Totuus Tuus, jeden z najbardziej znanych chóralnych utworów religijnych Henryka Mikołaja Góreckiego, wykorzystuje słowa znanego motta papieskiego. Jan Paweł II usłyszał go dwukrotnie podczas swej pielgrzymki do ojczyzny w 1987 roku: w trakcie uroczystości powitalnej na płycie lotniska oraz  przed rozpoczęciem nabożeństwa na Placu Defilad – 14 czerwca.

Świadectwem młodzieńczej twórczości Witolda Lutosławskiego jest przepełniona smutkiem i liryzmemLacrimosa (1937), jedyna zachowana część planowanego jako utwór dyplomowy Requiem. Przez szereg lat pozostawała utworem właściwie zapomnianym, a pamięć o niej odżyła w latach stanu wojennego, kiedy to znakomita śpiewaczka Stefania Woytowicz śpiewała jej wersję na sopran i organy w kościołach całej Polski.

Geneza kończącego koncert Agnus Dei Wojciecha Kilara związana jest z muzyką filmową. Chóralne Baranku Boży charakteryzowało postać jednej z bohaterek w niemieckim miniserialu telewizyjnym Król ostatnich dni. To, obok Draculi, jedyny przypadek w którym Wojciech Kilar zezwalał na estradową prezentację składników napisanej przez siebie ścieżki dźwiękowej.