W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert symfoniczny
Data rozpoczęcia 2014-03-01
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Koncert


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Sierhij Hryhorenko – fortepian
Zbigniew Graca – dyrygent

PROGRAM:
Józef Wieniawski
Suita romantyczna – lubelskie prawykonanie

Camille Saint-Saëns
II Koncert fortepianowy g-moll

Piotr Czajkowski (1840-1893)
IV Symfonia f-moll op. 36

Saint-Saens i Czajkowski to nazwiska stale figurujące w koncertowych programach.
Pierwszemu sławę zapewniły „Karnawał zwierząt” i „Dance macabre”, w przypadku Czajkowskiego przebojowych pozycji jest więcej. Z pięciu koncertów, fortepianowych Saint-Saënsa najczęściej wykonywany jest drugi g-moll op. 22 – zapewne za sprawą łatwych do zapamiętania melodii oraz całej gamy towarzyszących mu różnorodnych uczuć i nastrojów, od posępnej części pierwszej do radosnego finału. Datowany na 2 maja 1868 roku, powstał w ciągu zaledwie trzech tygodni. Wykonanie partii solowej kompozytor powierzył Antonowi Rubinsteinowi, orkiestrę poprowadził osobiście. W swej stylistyce koncert nie jest dziełem nowatorskim, złośliwy krytyk pisał: zaczęło się najpierw jak u Bacha, a skończyło się jak u Offenbacha. Dziś, ten wirtuozowski i efektowny brzmieniowo utwór uznaje się za jedną z najciekawszych pozycji w literaturze koncertów fortepianowych. U nas partię solową zagra Sierhij Hryhorenko, artysta wybitnie utalentowany, laureat czołowych nagród prestiżowych konkursów na Ukrainie.

Wśród najwybitniejszych postaci muzyki rosyjskiej II połowy XIX wieku na czoło wysuwa się Piotr Czajkowski, autor baletów, oper, koncertów, poematów symfonicznych, wreszcie twórca sześciu symfonii, z których trzy ostatnie należą do trwałych pozycji orkiestr symfonicznych całego świata. Symfonia f-moll powstała w 1877 roku, w okresie dla kompozytora szczególnie trudnym (pierwsza próba samobójcza). Paradoksalnie depresja i ciągła walka z własną orientacją seksualną nie przełożyły się na impas twórczy. Poza IV Symfonią powstają wówczas I Suita orkiestrowa i opera „Eugeniusz Oniegin”. Pierwsze wykonanie pod dyrekcja Mikołaja Rubinsteina nie przyniosło jednak artyście sukcesu. Doceniono ją dopiero po latach.

Czteroczęściowa Suita romantyczna opus 41, jedna z najważniejszych kompozycji symfonicznych Józefa Wieniawskiego, zabrzmi w Lublinie po raz pierwszy. Historia jej powstania nie jest dokładnie zgłębiona. Utwór powstał w Belgii, około 1905 roku, tam został wydany, tam też miał swe prawykonanie.
Orkiestrę symfoniczną Filharmonii poprowadzi Zbigniew Graca, jeden z najbardziej utalentowanych i aktywnych polskich dyrygentów, laureat głównych nagród w konkursach dyrygenckich: w Kopenhadze (Konkurs im. N. Malko), w Katowicach (Konkurs im. G. Fitelberga) oraz w Wiedniu (Konkurs im. H. Swarowskiego).

Bilety w cenie: 30, 25, 15 zł