W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert symfoniczny
Data rozpoczęcia 2008-05-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Kategoria Koncert

Didier Talpain Orkiestra Symfoniczna FL, Didier Talpain - dyrygent,
Antoni Wierzbiński - flet
Program: C. Debussy - Iberia, A. Devienne - Koncert fletowy e-moll, G. Bizet - Symfonia C-dur
Symfonia C-dur Georgesa Bizeta, choć jest dziełem 17-latka, nie sprawia wrażenia szkolnego zadania na temat klasycznej formy orkiestrowej. Odnaleziona w 1935, po osiemdziesięciu latach zalegania w przepastnych zasobach paryskiego konserwatorium, fascynuje świeżością inwencji melodycznej, przejrzystą, niemal Mozartowska formą, ruchliwą rytmiką, subtelną kolorystyką i francuskim wdziękiem. Cztery części dzieła - Allegro vivo - klasyczne allegro dwutematyczne, Adagio (w którym pobrzmiewają hiszpańskie nastroje), Allegro vivace - Scherzo i raz jeszcze Allegro vivace - Finał, łączący przysłowiową wodę z ogniem (liryzm tematów pobocznych i pełen blasku temat główny) dowodzą wielkiego talentu i wyobraźni. Życie Bizeta (1838-1875) naznaczyły gwałtowne sukcesy i porażki. 9-letni chłopiec zostaje uczniem konserwatorium paryskiego. W ciągu 10 lat nauki zdobywa nagrodę za nagrodą, by w końcu wygrać najwyższe trofeum tamtych czasów - Prix de Rome - umożliwiające studia muzyczne w Rzymie. Od 1863, daty wystawienia opery "Poławiacze pereł", zaczyna się równia pochyła; walka o akceptację społeczną przegrywa "Piękne dziewczę z Perth" i "Diamileh", z małą przychylnością spotykają się dzieła orkiestrowe (symfonie, uwertury, suity). Premiera "Carmen" okazała się kleską, co więcej, treść libretta według noweli Mérimée uznano za niemoralną, a muzykę za . zbyt dramatyczną. Trzy miesiące później Bizet zmarł. Wkrótce "Carmen" stała się ozdobą europejskich teatrów operowych i tak jest do dziś.
François Devienne (1759-1803), francuski flecista, fagocista, kompozytor i pedagog, w sposób znaczący wpłynął na rozwój techniki gry na tych instrumentach. Jego podręcznik "Nouvelle méthode (.) pour la flute", przeznaczony pierwotnie na flet poprzeczny bez klap, został w 1861 przystosowany do fletu nowoczesnego i zachował merytoryczną wartość do naszych czasów. Język jego muzyki, głównie kompozycji z instrumentami dętymi w rolach solowych, cechuje prostota formalna i pełna wdzięku melodyka. Obok dzieł wczesnoklasycznych, dwuczęściowych sonat pisał ronda i wariacje. Wśród 17 koncertów fletowych szczególne miejsce zajmuje koncert utrzymany w tonacji e-moll, zwiewny, nieco romantyczny, genialnie wpisany w naturę instrumentu solowego.
Claude Debussy (1862-1918) stworzył nowy styl, określony mianem impresjonizmu (zapożyczenie z malarstwa). W istocie celem artysty było przeciwstawienie się estetyce późnego romantyzmu, koturnowości sztuki Wagnera. Chromatykę zastąpił diatoniką, niekończącą się bezkształtną frazę ograniczył do motywów i prostych zdań, w miejsce gigantycznych form zaproponował miniatury, i wreszcie, gęstą fakturę instrumentalną podmienił na specyficzną kolorystykę i poetykę muzyczną, Zamiast uczuć - wrażenia, w miejsce idei - obrazy. Istna rewolucja! A jak brzmi cudowna "Iberia"?! Manuel de Falla napisał: "Potęga sugestii.graniczy z czarodziejstwem. Muzyka pisana przez cudzoziemca kierowanego jedynie wizją własnego geniuszu".
W piątek 9 maja o godz. 19 koncert Filharmonii poprowadzi znany, utalentowany dyrygent francuski Didier Talpain (przed laty nagraliśmy z nim płytę z muzyką Bizeta świetnie odebraną przez środowisko artystyczne i melomanów). Solistą wieczoru będzie Antoni Wierzbiński, ceniony flecista, kameralista, pedagog, rektor Akademii Muzycznej w Łodzi. Serdecznie zapraszam.
Teresa Księska-Falger
Dyrektor Artystyczny Filharmonii Lubelskiej
Bilety w cenie: 25 i 20 zł