W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert symfoniczny
Data rozpoczęcia 2016-06-03
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Sala koncertowa FL (ul. M. Curie-Skłodowskiej 5)
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 30, 25, 20 zł
Kategoria Koncerty

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Christian Ifrim – altówka 
Przemysław Neumann– dyrygent 
Program:

P. Czajkowski – Suita z baletu Śpiąca królewna
B. Bartók – Koncert na altówkę i orkiestrę
P. Czajkowski – Suita z baletu Jezioro łabędzie

W czerwcowym koncercie Filharmonia Lubelska gościć będzie dwóch znakomitych muzyków. Przemysław Neumann to zdobywca m.in. III miejsca na III Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2002), od sierpnia tego roku piastuje stanowisko dyrektora filharmonii w Opolu. Jako dyrygent prowadził orkiestry w większości polskich miast, współpracuje też z Gliwickim Teatrem Muzycznym i Teatrem Wielkim w Poznaniu. Urodzony w Bukareszcie altowiolista Christian Ifrim zawodowe życie związał z Hiszpanią. Tam koncertuje jako solista i kameralista, tam też prowadzi działalność pedagogiczną w Wyższej Szkole Muzycznej w Pampelunie. 

W programie melomani znajdą dzieła dwóch słowiańskich twórców – ojca narodowej muzyki węgierskiej Béli Bartóka i ikony rosyjskiego romantyzmu Piotra Czajkowskiego. 

W ostatnich miesiącach życia Bartók pracował nad dwoma nieukończonymi kompozycjami. Jedną z nich był zamówiony przez szkockiego wirtuoza Williama Primrpse’a Koncert altówkowy. Ukończony przez Tibora Serly, mimo licznych słów krytyki, szybko stał się ważną pozycją repertuarową altowiolistów.

Piotr Czajkowski niezwykłą popularność zawdzięcza ogromnej inwencji melodycznej i doskonałemu władaniu rzemiosłem kompozytorskim. Jego dzieła, świetnie zinstrumentowane, błyskotliwe, wyrażające głębię i nostalgię rosyjskiej duszy działają silnie na słuchaczy pod każdą szerokością geograficzną. Takie też są jego balety – oparta na barokowej baśni Charlesa Perraulta Śpiąca królewna i największy fenomen XIX-wiecznej sztuki tanecznej Jezioro łabędzie. Pierwszy nie schodzi ze scen od dnia petersburskiej premiery w roku 1890, premiera drugiego – w co aż trudno uwierzyć – zakończyła się totalną klęską. Być może to właśnie niepowodzenie zainspirowało kompozytora do zestawienia kilku fragmentów baletu i zaprezentowanie go w wersji koncertowej w formie w suity. Bogata, pełna blasku muzyka obfitująca w wiele urokliwych tematów znakomicie prezentuje się dziś na estradach świata.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej